Průvodci v jeskyních mají napilno

Jesenicko – Jeskyně v Česku hlásí nárůst návštěvníků. Zájem o prohlídky vzrostl především v posledních dvou týdnech. Lidé totiž utíkají do podzemí před vedrem. Někde posilují průvodce, jinde krátí pauzy mezi prohlídkami.

Parkoviště u obou přístupných jeskyní na Jesenicku jsou v těchto dnech přeplněná. Lidé vyhledávají místa, na kterých by se mohli ukrýt před sluncem a případně se zchladit. Podzemí nabízí ideální řešení. V jeskyni Na Špičáku návštěvnost v posledních dvou týdnech vzrostla asi o padesát procent. „Letošní sezona začala na sněhu, teď k nám ta vedra přivedla návštěvníky, které bychom jinak čekali až někdy koncem srpna,“ potvrzuje větší počet návštěvníků Evelyna Vozábalová, vedoucí správy jeskyně Na Špičáku.

  • Jeskyně Na Špičáku
    Jeskyně Na Špičáku autor: Gejdoš Pavel, zdroj: ČTK
  • Jeskyně Na Pomezí
    Jeskyně Na Pomezí autor: Zdeněk Hejl, zdroj: http://na-pomezi.jeskyne.net/

Velkému náporu turistů přizpůsobili i začátky prohlídek, každou čtvrthodinu může vejít jedna. Pokud je potřeba posílit průvodce, zaskočí i ti, kteří obsluhují v prodejně. Každý totiž musí ovládat výklad.

Dvaceti procentní nárůst turistů pozorují i nedaleko odtud – Na Pomezí. „Pokud je hodně lidí, tak do jeskyně na prohlídky chodíme každých 10 minut a nebylo potřeba zvyšovat počet průvodců, protože na celou sezonu jich máme zajištěných dvacet, což je ideální stav,“ říká Martin Kubalák, vedoucí správy Jeskyně Na Pomezí.

Video Reportáž Andrey Švubové
video

Reportáž Andrey Švubové

Červenec bývá pro obě jeskyně zpravidla nejsilnějším měsícem v roce, průvodci mají napilno. Podle zkušeností ale chodí ještě více lidí do podzemí ve dnech, kdy je zamračeno a prší.