Rekreanty táhne do Čeložnic pohoda i blízké Chřiby

Čeložnice – Malá obec na úpatí Chřibů má dlouhou historii. První zmínky o ní pocházejí už z 12. století. Ve vsi, jejímž znakem je hrozen, kosíř a réva, dnes žije na čtyři sta obyvatel. Místo je ale oblíbené i mezi turisty a rekreanty, blízko obce totiž leží chatová oblast Pastviny.

První písemná zpráva o Čeložnicích, původně německy zvaných Czelloschnitz, je z roku 1131, kdy náležely olomouckému biskupskému statku v Šitbořicích. V roce 1499 se ves stala majetkem Zástřizlů, kteří ji roku 1527 připojili k milotickému panství. 

Z minulých dob zůstaly v obci dvě památky. Zvonice uprostřed obce byla postavená v roce 1854. Socha Jana Nepomuckého, která zdobí výklenek zvonice, je ale mnohem starší. Pochází už z roku 1761. Pokud je slunečno, lze si podle slunečních hodin na zdi zvonice seřídit čas. Další památkou je kříž u silnice, na němž je vyryt letopočet 1802. 

Severně od obce pramení sirnatý pramen, který místní nazývají příhodně Smraďavka.

  • Oblast Pastviny s téměř stovkou rekreačních chat
    Oblast Pastviny s téměř stovkou rekreačních chat zdroj: ČT Brno
  • Do Čeložnic jezdí na soustředění i děti z Kyjovánku
    Do Čeložnic jezdí na soustředění i děti z Kyjovánku zdroj: ČT Brno

Vesnice rekreantů 

Severně od Čeložnic se rozkládá chatová oblast Pastviny, kterou lze s trochou nadsázky nazvat vesnicí nad vesnicí. Na Pastvinách se nachází asi 90 chat a rekreační a školicí středisko. Lidi do Čeložnic láká hlavně blízkost chráněné oblasti Chřiby. Pravidelně se do chatové osady vrací na soustředění například děti z folklórního souboru Kyjovánek. 

Zřejmě i díky klidu a pohodě, která v obci vládne, postavila Charita Kyjov v Čeložnicích dům pokojného stáří, kde dnes bydlí dvacítka seniorů.

Video Tři minuty z Čeložnic
video

Tři minuty z Čeložnic