Pravnučka Sigmunda Freuda navštívila Příbor

Příbor - Pravnučka Sigmunda Freuda, Jane McAdamová Freudová, přijela do Příbora. Uznávaná britská umělkyně město navštívila poprvé v roce 2006. Teď se do rodiště zakladatele psychoanalýzy vrátila. O svém pradědečkovi přednášela na prvním interkontinentálním setkání psychoanalytiků a obdivovatelů Sigmunda Freuda, které se v Příboře konalo.  

Pětapadesátiletá uznávaná britská výtvarnice, členka Královské britské společnosti sochařů a hlavně pravnučka slavného příborského rodáka, Sigmunda Freuda – to je Jane McAdamová Freudová. V Příboře byla poprvé před sedmi lety a tehdy si ho zamilovala.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

„Je to veliké privilegium být tady, v místě, kde se narodil Sigmund Freud. Myslím tím, že vždy, když stojím před tímto domem, nemůžu tomu uvěřit a zejména miluji tuto sochu před muzeem, protože jsem sochařka,“ uvedla Jane McAdamová Freudová, pravnučka Sigmunda Freuda.

I přesto že sama není psycholožka, své umělecké dílo se podle jejích slov snaží spojovat právě s odkazem svého pradědečka. Ale nezná ho jen z knih. O Sigmundu Freudovi jí vyprávěl i její otec.

 „Ptala jsem se ho na Sigmunda Freuda a měl ho rád. Zajímal ho a vyprávěl mi, že cokoliv kdy Sigmund Freud řekl, dávalo smysl“, uvedla Jane McAdamová Freudová.

Podle slov Marie Šupové, předsedkyně Sdružení Sigmunda Freuda v Příboře, je Freudova psychoanalýza a jeho teoretické práce myšlenkově těsně spjaty s uměním, protože nepsal jen o psychických problémech, ale zajímaly ho také transformace vlastních myšlenek do sociologie, psychologie i do dějin.

Před několika měsíci začala pravnučka Sigmunda Freuda rekonstruovat dům na příborském náměstí. Chce v něm mít svou galerii. Po sto padesáti letech se tak Freudova rodina znovu vrátí do Příbora.  

„Jsem umělkyně a žiji v Británii, na ostrově obklopená vodou, takže by se mi líbilo vyskytovat se také ve skutečné Evropě, v srdci Evropy, odkud můžu za chvíli dojet do jakékoliv galerie,“ uvedla Jane McAdamová Freudová.

Ve svém domě by chtěla taky organizovat různé výtvarné kurzy a workshopy. Opravený by měl být v listopadu.