Výsledky pitvy bude mít Česko až za pár týdnů

Praha – Mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová uvedla, že pitevní zpráva egyptských úřadů, které vyšetřují smrt dvou Češek v Hurghadě, se v Česku očekává až za pár týdnů. Otec rodiny nadále zůstává v Egyptě, nesmí vycestovat, nebyl ale z ničeho obviněn. Ostatky matky s dcerou jsou zapečetěné v rakvích a čeká se na jejich převoz z Káhiry do ČR.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

Česká strana stále nemá k dispozici obsah pitevní zprávy, oznámila Grohová. „Nemáme ji k dispozici, měla by být v řádu několika týdnů,“ uvedla. Vyšetřování v Egyptě pokračuje. Matku s dcerou našel v pokoji v pětihvězdičkovém hotelu v Hurghadě mrtvé otec rodiny. Ten tvrdí, že celá rodina měla otravu z jídla. Jenže podle ředitele hurghadské nemocnice měly oběti rozleptaný žaludek od silného jedu. 

Český zastupitelský úřad je s mužem v kontaktu. „Nabízíme podporu jak konzulárně právní, tak možnosti pomoci, kdyby měl finanční problémy. Zatím ale tyto nabídky nebyly využity,“ řekla Grohová. 

Muž totiž v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že žije ze den na den a že má u sebe malou hotovost, takže si kupuje jenom vodu. Tvrdil také, že od pondělka, kdy mu egyptské úřady vrátily pas, ho z české strany nikdo nekontaktoval. 

V Káhiře jsou k odjezdu připraveny rakve s ostatky obou Češek. Převoz těl má nyní v režii soukromá egyptská pohřební služba. Není dosud jasné, kdy budou těla přepravena zpět do vlasti.