Holštejn nabízí život v podhradí

Holštejn – Malá ves v Moravském krasu vznikla jako několik dvorů a domků pod středověkým hradem. Ve své době k němu náležely stovky vesnic nebo město Pohořelice. Z hradu zbyla jen ruina, v obci pod ním, které dal jméno, dnes žije 150 obyvatel.

Hrad Holštejn vybudoval kolem roku 1270 Hartman z Jedovnic. „Byl to hrad panský. Po pánech z Holštejna se zachovalo vcelku dost zajímavého – třeba i to, že na tak malý hrad k němu patřilo 268 vesnic, 13 hradů, město Pohořelice, které měli v zástavě a panský dům v Brně,“ řekl jeden z místních Marek Bejček. 

První zmínka o osadě, ještě bez uvedení jména, je z roku 1349 - mezi Čeňkem z Lipé a Vokem I. z Holštejna se ale mluví pouze o dvorečcích pod hradem. Teprve v roce 1437 je v zemských deskách zmínka o městečku pod hradem. Roku 1550 ale obec zpustla. Místu, kde se středověká ves rozprostírala, holštejnští dodnes říkají „Na městečku“. 

Historické vyobrazení hradu Holštejn
Historické vyobrazení hradu Holštejn

Samotný hrad přežil divoké období loupežení a bojů během moravských markraběcích válek i tažení husitských a katolických vojsk. Od 16. století ale pustl, stejně jako obec pod ním. Jedna z mála staveb, která zánik prvního Holštejna přežila, byl mlýn. V 17. století vznikl další mlýn a s ním přišli i noví osadníci. Obci se začalo opět dařit, což se ale nedá říct o hradu. 

Marek Bejček se s dalšími lidmi pod křídly sdružení Fénix snaží zachránit, co ze středověké památky zbylo. „Naše občanské sdružení se snaží zakonzervovat alespoň zbytky stávajícího zdiva. Dnes je v podstatě nemyslitelné postavit hrad znovu v podobě, v jaké se zachoval, ale alespoň zachovat střípky historie pro budoucí pokolení,“ svěřil se Bejček. 

Co přežilo do dnešních dní, je prastará hladomorna. Nejde totiž o hradní sklepení, ale o jeskyni, která se nachází pod vysokou skálou, na níž zřícenina stojí. Její impozantní, sedmnáct metrů vysoký a přes třicet metrů široký dóm v dobách fungování hradu sloužil jako vězení. Dnes jej, už dobrovolně, obývají vzácní netopýři.

Video Tři minuty z Holštejna
video

Tři minuty z Holštejna