Kraj jedná s firmami o integrovaných povoleních

Moravskoslezský kraj - Nesplňují integrovaná povolení a do ovzduší budou od září vypouštět více škodlivin, než jim umožňuje zákon. Některé podniky v Moravskoslezském kraji proto v těchto dnech jednají s krajem o udělení výjimek. Zatímco například v Evrazu nemají na výstavbu nákladného odprášení peníze. v Třineckých železárnách se odprášení zpozdilo. Při nesplnění podmínek integrovaného povolení přitom podnikům hrozí milionové pokuty.

U jednání na krajském úřadu se dnes sešli zástupci společnosti Evraz Vítkovice Steel a odboru životního prostředí. Kraj nařídil, že do září bude ocelárna odprášena.

Situace na trhu s ocelářskými výrobky je však špatná. I proto firma do odprášení neinvestovala. Stálo by ji půl miliardy korun.

„Firma na to nemá, kdybychom investovali, tak bychom museli zavřít provoz,“ uvedl Dmitrij Ščuka, generální ředitel Evraz Vítkovice Steel.

Evraz chce termín odprášení posunout do roku 2015.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Vrchol smogové sezóny v Ostravě znamená, že obyvatelé města dusí prach. Firmy, ve kterých pracují deseti tisíce lidí, zase přiškrcují nejpřísnější limity v Evropě.

Udržení zaměstnanosti versus čisté ovzduší je věčné dilema, kvůli kterému se k integrovanému povolení chtějí vyjádřit i politici na podzimním krajském zastupitelstvu.

Jestli kraj Evrazu a Třinci vyhoví, bude jasné až v září, kdy doběhnou veškeré zákonné lhůty.