Zlínská zoo otevřela novou expozici Hala-Bala se vzácným tapírem

Zlín - Zlínská zoologická zahrada dokončila novou expozici pro tapíry čabrakové a primáty siamangy. Lidé si ji mohli poprvé prohlédnout při slavnostním nedělním otevření. Tapíři čabrakoví jsou ve volné přírodě již velmi vzácní, v evropských zahradách jich žije jen kolem padesáti.

V nové expozici si už od začátku srpna zvyká dvouletá samice Nadira, kterou zlínská zoo získala ze zahrady ve skotském Edinburghu. V září k ní přibude stejně starý samec Kejutan pocházející z anglické zoo. Chovatelé doufají v jejich potomky, tapíry čabrakové chovala zlínská zoo v 80. letech, dokonce se tehdy narodilo i mládě, které však později uhynulo.

Nadira si ráda pochutnává na různých větvích, zelenině či ovoci. Na přilepšenou dostává buráky, na které je zvyklá z původního bydliště. Tapíři čabrakoví váží několik set kilogramů, samci i přes 500 kilogramů. „Milují vodu, jsou velmi dobří plavci. Když se cítí ohrožení, skočí do vody a potopí se i na delší dobu,“ poznamenal zoolog Pavel Shromáždil.

Expozice nesoucí název Hala-Bala podle rezervace v Thajsku, kde tapíři společně se siamangy žijí, vznikla v asijské oblasti na místě původní expozice gibonů. „Pro tapíry jsme vybudovali novou vnitřní ubikaci s bazénem a dva prostorné venkovní výběhy. Celé expozici dominuje přírodní jezírko. Svou rozlohou 300 metrů čtverečních představuje největší vodní plochu, kterou mohou tapíři v evropských zoo využívat,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Tapířice Nadira si na nový domov zvyká od začátku srpna
Tapířice Nadira si na nový domov zvyká od začátku srpna

Siamangové se přestěhovali z pavilonu primátů. „K dispozici budou mít vnitřní ubikaci a rozlehlý venkovní výběh, který je součástí jezírka. Pletivo a mříže tak nahradily přírodní bariéry, kovové konstrukce a beton živé stromy a tráva,“ podotkl ředitel. Expozici doplňují prvky, které podtrhují její asijský ráz. Nechybí ani buddhistický koutek se třemi
originálními sochami Buddhů z jižního Thajska.