Hnutí DUHA pokračuje v opravách kostela na Osoblažsku

Osoblažsko - I letos opravují mladí lidé z Hnutí DUHA kostel sv. Jiří v Pelhřimovech na Osoblažsku. Kostel, který byl hned po druhé světové válce vyrabovaný a chátral, opravují v rámci letních táborů už deset let.

Cihly, rukavice a taky velkou trpělivost, to všechno potřebuje skoro třicet nadšenců, kteří už několikátým rokem jezdí opravovat kostel sv. Jiří do dnes zaniklé obce Pelhřimovy na Osoblažsku.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Kostel rekonstruují dobrovolníci z Hnutí DUHA Jeseníky vždy jeden týden v roce. Anna Skalická z Prahy sem jezdí už pět let.

„Na tuto akci jsem narazila v Praze na přehlídce různých projektů, kde hnutí DUHA představovalo svůj stánek. Bylo mi tehdy patnáct a říkala jsem si, že bych o prázdninách chtěla něco zažít a tak jsem se vydala sem. Od té doby sem jezdím každý rok,“ uvedla dobrovolnice Anna Skalická.

„Kostel byl vyrabován hned po válce, takže se z inventáře nezachovalo vůbec nic a posléze tady byl nějaký sklad pro hospodářské účely. Místním JZD byla upravena střecha, ale kostel chátral. V 90. letech už nebyl hospodářsky využíván, byl celý otevřený, takže začal chátrat velice intenzivně,“ uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA.

Když dobrovolníci začali kostel před deseti lety opravovat, byl zavalený sutinami, z jeho zdí rostly stromy a nebyl téměř vidět. Dnes tady zednické práce jedou naplno, je nová střecha a taky věž.

Letos pracují hlavně na omítkách, dělají podlahy a taky sakristii.

Až bude oprava kostela hotová, objekt bude sloužit pravděpodobně ke společenským účelům. Lidé z občanského sdružení by pak rádi obnovili i zaniklou vesnici Pelhřimovy, na jejímž území právě kostel stojí.