AVÍZO: Univerzita Pardubice pořádá letní školy a denní kempy

V týdnu od 17. srpna připravila Univerzita Pardubice pro žáky a studenty základních a středních škol letní školy a denní kempy. Na účastníky čeká zajímavý odborný program na všech sedmi fakultách univerzity a zábavu si užijí i na univerzitních sportovištích. Poprvé si tak děti a mládež vyzkouší život vysokoškoláka na celý jeden týden.

Univerzitní laboratoře a učebny nebudou zet prázdnotou ani o prázdninách. Univerzita Pardubice v nich totiž přivítá „nové studenty“, i když jen na jeden týden a na zkoušku. Téměř padesátka žáků a studentů tak okusí atmosféru laboratoří, poslucháren nebo dopravního sálu, vyzkouší si práci vědců a odborníků, seznámí se s celou řadou zajímavých úloh a pokusů z mnoha oborů.

„Studenti stráví na každé fakultě jeden den. Budou řešit např. záhady v mikrobiologické laboratoři, absolvují praktika dopravního stavitelství nebo přednášky o financích, vyzkouší si naprogramovat dálkové ovládání robotů a využití termokamery. Naučí se, jak poskytnout první pomoc a resuscitovat. Poodkryjí základy kritického myšlení, tvůrčího psaní nebo vystupování na veřejnosti. A to vše s indexem univerzitní letní školy v ruce,“ popisuje týdenní program letních škol jejich koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

„Ve čtvrtek čeká účastníky návštěva ateliérů Fakulty restaurování v Litomyšli, kde si vyzkouší řadu praktických cvičení z restaurování a konzervace kamene a papíru,“ pokračuje Ing. arch. Iva Svobodová a dodává: „Zábavu si během týdne užijí každý den také při sportovních a soutěžních aktivitách a hrách, například s GPS a orientací v terénu. A aby byl život vysokoškoláka kompletní, každý účastník obdrží svůj vlastní index, stravovat se budou ve vysokoškolské menze a ti starší nocovat na kolejích.“

Pro žáky základních škol je program připraven každý den od 8 do 17 hodin, a to formou denních kempů. Středoškoláci zahájí svůj celotýdenní pobyt na univerzitě již v sobotu 17. srpna. Letní školy vyvrcholí v pátek 23. srpna, kdy jejich účastníci obdrží diplomy za jejich úspěšné absolvování.

Letní školy pro žáky ZŠ a SŠ pořádá Univerzita Pardubice v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.