Na Helfštýně začalo kovářské fórum, tradiční předehra Hefaistonu

Týn nad Bečvou – Na hradě Helfštýn na Přerovsku bylo zahájeno kovářské fórum, na které za týden naváže tradiční přehlídka kovářského umění Hefaiston. Během týdenního fóra se k výhním na nádvoří hradu postaví dva bratři z Izraele, kteří pro hrad Helfštýn vytvoří novou monumentální plastiku ptáka.

Plastika bude dílem Kheira a Mohammeda Akera, Palestinců žijících v Izraeli. Pro kovářské mistry byla na třetím nádvoří připravena historická kovárna. Vystačit si tak musí se základním vybavením. Bratři mají v plánu vykovat více než dvoumetrovou plastiku ptáka. Dílo poté natrvalo ozdobí areál památky. Při práci je budou moci po celý týden sledovat návštěvníci hradu.

„Samotný návrh svědčí o odlišném výtvarném přístupu vycházejícím z bohaté východní ornamentiky. Pokud se mistrům podaří naplnit svůj záměr, měla by pod jejich rukama během jediného týdne vzniknout vertikální plastika stylizovaného tvora z ptačí říše,“ upřesňuje kastelán Helfštýna Jan Lauro.

S tematikou okřídlených tvorů pracovali bratři Akerovi už v předchozích ročnících mezinárodního setkání kovářů Hefaiston, kdy v časovém limitu dvou hodin vykovali díla nazvaná Ptačí pár, Svoboda a Sám a inspirovaná ptáky, perutěmi či motivem peří. Loni se na Kovářské fórum sjeli čtyři umělečtí kováři z amerického státu Pensylvánie. Během fóra vyrobili na hradě velké sluneční hodiny.

V uplynulých 24 letech na této akci kovali například Němci, Francouzi nebo Italové. Jejich díla si mohou lidé prohlednout v hradních exteriérech.

Na samotný festival Hefaiston přijede příští víkend na pět stovek kovářů z USA, Austrálie a celé Evropy. Lidé budou moci mistry černého řemesla vidět přímo při práci – připraveno bude deset kovářských výhní. Součástí Hefaistonu bude výstava stovky uměleckořemeslných výrobků.

Novinkou letošního ročníku Hefaistonu bude kovářský trojboj, do kterého se mohou zapojit i návštěvníci. Soutěžit se bude ve vykování nejdelší špice na jeden ohřev, v hodu těžkým kladivem a trefě podkovou.

Umělečtí kováři se na Helfštýně setkávají od roku 1981, letos to tak bude po dvaatřicáté. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce. Letos na vývoj kovářského sympozia upozorňuje návštěvníky také expozice, která zachycuje nejzásadnější okamžiky dosavadní historie Hefaistonu.