Výlet na zámek nebo hrad už nemusí být pro nejmenší nuda

Valtice – Stále více památek se otevírá i těm nejmenším návštěvníkům. Speciální program pro děti od tří let nabízí od letošní sezóny také zámek ve Valticích. Místo na prohlídce s rodiči mohou děti čas strávit v dětském koutku, kde jim studentky pedagogické fakulty zábavnou formou popovídají o historii zámku. Podobné dětské programy mají i na řadě dalších míst.

Víc než výklad průvodce nejmenší návštěvníky hradů a zámků obvykle zajímají papuče a v záplavě letopočtů brzy ztratí pozornost. Procházka jednotlivými komnatami jim pak připadá jako věčnost. „Z vlastní zkušenosti vím, že malé děti, speciálně ty do šesti let, udrží pozornost v prvních dvou až třech sálech a dalších 45 minut je to už nebaví. U nás není technicky možné prohlídku zkrátit, aby byla vhodná i pro nejmenší, takže jsme hledali jiný způsob, jak je tady zabavit,“ popsal kastelán valtického zámku Michal Tlusták, jak se zrodila myšlenka na vytvoření dětského koutku.

Nápad oceňují děti i jejich rodiče. „Dcera tady vydržela půl hodiny, čemuž jsme dopředu ani sami nevěřili. Takže to tady pro ni asi bylo zábavné a nám to pomohlo,“ řekl otec pětileté Magdalénky Michael Bernát.

 • Pětiletou Magdalénku nejvíc zaujaly princeznovské šaty
  Pětiletou Magdalénku nejvíc zaujaly princeznovské šaty zdroj: ČT Brno
 • Děti tráví čas i malováním
  Děti tráví čas i malováním zdroj: ČT Brno

Podobně reagovala i Jana Jankovičová, která do Valtic vzala svoje dva malé vnuky. „Menší děti po dvou minutách prohlídku spíš ruší a ti, kteří by si to chtěli poslechnout, z toho nic nemají. Logicky se pak po rodičích dívají i trošku nazlobeně. Takže je skvělé, že se tady děti dají odložit, člověk si může zajít v klidu na prohlídku a popravdě i tu kávu si potom dá v klidu. A děti tím, že se bavily a nemusely někde jen tichounce ťapkat, získají k památkám lepší vztah,“ myslí si Jana Jankovičová.

Ve dvou místnostech je pro děti připravené divadlo s reálnými kulisami jedné z valtických komnat, kostýmy princezen a mušketýrů nebo trampolína. „Máme tady i naučné omalovánky, které děti hravou formou seznamují s památkami UNESCO nebo s tím, jaký je rozdíl mezi barokem a gotikou. Naučných věcí tam ale není moc, protože jsou to přece jenom ještě malé děti,“ dodal kastelán.

Video Kastelán zámku Michal Tlusták o dětském koutku
video

Kastelán zámku Michal Tlusták o dětském koutku

O děti se celou dobu starají studentky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Za služby dětského koutku rodiče zaplatí šedesát korun, děti v něm mohou zůstat dvě hodiny. Koutek je otevřený do konce srpna.

Přihlášku do dětského koutku a podrobnější informace najdete na webu valtického zámku.


Zjednodušené interaktivní prohlídky nabízí i řada dalších památek v České republice. Na děti čeká pohádkový výklad, průvodci v historických kostýmech nebo několik soutěžních úkolů. Památkáři tak chtějí v dětech vypěstovat vztah k historii a vychovat si generaci budoucích návštěvníků.

Na které památky s dětmi vyrazit?

Zlínský kraj

 • Hrad Buchlov – Průvodce v historickém kostýmu provede děti černou kuchyní, zbrojnicí, místností s mumií nebo vyhlídkovou věží. V jeho výkladu úplně chybí letopočty, děti naopak uslyší mnohem víc příběhů o životě na hradě a legendy, které se o něm vyprávějí. Děti na prohlídce dostanou průvodce s portréty jednotlivých osobností a pastelky, aby mohly tváře historických postav vymalovat.

Olomoucký kraj

 • Hrad Bouzov – Na speciální prohlídce děti provází Ohnivec. Pod jeho dohledem plní jednotlivé úkoly, kdo uspěje, na konci prohlídky získá glejt rytířství

Praha

 • Pražský hrad – Prohlídka Hra na Hrad děti od šesti do patnácti let zábavnou formou seznamuje s historií pražské dominanty. Každý dětský návštěvník dostane přidělenou roli historické postavy a v její kůži si projde část expozice. Pokud děti přijdou na hrad víckrát, vždy se mohou vžít do jiné postavy a pokaždé získat nové informace. Pro předškolní děti je připravena hra Co se dělo na hradě?, která jim názorně ukazuje, na co se jednotlivé exponáty používaly.

Středočeský kraj

 • Zámek Mnichovo Hradiště – Průvodci v historických kostýmech pro děti připravili speciální prohlídku, při které jim pohádkovou formou představí příběh o dvou zakletých rytířích a majiteli zámku Vincenci z Valdštejna. Prohlídka je určená pro děti do devíti let.
 • Zámek Mníšek pod Brdy – Hned pět programů pro návštěvníky do dvanácti let nabízí průvodci na zámku v Mníšku pod Brdy. Na trasách děti mohou potkat pohádkové postavičky, podívat se, jak žila zámecká rodina, nebo se projít po tajemných zákoutích zámku.
 • Zámek Radíč – Pro dětské návštěvníky nabízí dva okruhy. V prvním děti hledají spolu s rytířem čarovný poklad, ve druhém jim barokní malíř odhaluje tajemné symboly a šifry ukryté ve stropních malbách z poloviny 17. století. Po každé prohlídce zámku se dětem navíc otevře komnata nazvaná Budoár pro princeznu, kde si mohou holčičky vyzkoušet šaty princezen, paruky, krinolíny nebo vějíře. V dětské zbrojnici je jim k dispozici rytířské brnění.
 • Zámek Radim – Pro návštěvníky od čtyř do deseti let je připravený Dětský pohádkový okruh. Děti dostanou příležitost vyzkoušet si kostýmy, prohlédnout si zbraně a navštívit komnatu princezny i sídlo černokněžníka.

Plzeňský kraj

 • Hrad Kašperk – Interaktivní prohlídka Staň se purkrabím nebo Hradní paní se tematicky zaměřuje na výchovu mladého prince a dvorní dámy. Děti si při prohlídce obléknou středověké šaty, zatančí si na dobovou hudbu, porovnají tehdejší hračky s dnešními nebo zjistí, co se ve středověku jedlo.

Karlovarský kraj

 • Zámek Bečov nad Teplou – Rodičům nabízí možnost dát své ratolesti do dětského koutku, kde si mohou zkrátit čekání na prohlídku. Na té se děti díky kreslenému komiksu ve zjednodušené formě seznamují s pojmy relikviář, relikvie nebo světec. Během prohlídky se podívají také na trezorovou místnost s relikviářem svatého Maura. Děti si také mohou zdarma půjčit kostým inspirovaný módou 17. století.

Ústecký kraj

 • Zámek Děčín – Za tajemstvím zámeckých dětí se vydají nejmenší návštěvníci na děčínském zámku. Děti si mohou některé předměty nejen prohlédnout, ale také osahat nebo i ochutnat. Pátrat budou také po vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. Na konci prohlídky odhalí jejich tajemství.

Liberecký kraj

 • Zámek Zákupy – Celé prázdniny si mohou malí návštěvníci zámek projít spolu s princeznou. Převlečená průvodkyně dětem vypráví dávné příběhy, dává jim hádanky nebo je nechává hledat plyšové medvědy poschovávané v zámeckých pokojích.

Královéhradecký kraj

 • Zámek Potštejn – Na tomto zámku jsou pro děti připravené hrané prohlídky v barokních kostýmech. Děti se tak vtipnou a zábavnou formou dozví, jak žila místní šlechta v polovině 18. století. Pro děti od šesti let je také připravená prohlídka zámeckého sklepení plného strašidel, předškoláci se zase mohou zabavit v dětském koutku s pohádkovými postavami.
 • Hrad a zámek Staré Hrady – V nabídce prohlídkových tras si mohou rodiny s dětmi vybrat prohlídku hradu a zámku spolu s Dračí královskou komnatou, prohlídku zámeckého pohádkového sklepení nebo hradní pohádkové půdy.