Vyhořelá továrna v Hovoranech po sedmi letech vstává z popela

Hovorany (Hodonínsko) – Po sedmi letech od rozsáhlého požáru a následném chátrání znovu ožívá areál továrny v Hovoranech na Hodonínsku. Původní majitel, firma Neochem plus, areál prodal, a nový investor se pustil do rekonstrukce jediné budovy, která požár přežila. Část zaměstnanců chce do Hovoran přesunout už za měsíc.

„My jsme koupili tento areál za účelem rozšíření naší firmy, chceme sem přemístit naše zaměstnance. Bude tady sídlit nejprve administrativa, posléze i naše technické zázemí,“ popsal jednatel ZENERGO Jiří Gazaň. Do budoucna investoři zvažují i možnost, že by v Hovoranech vyráběli a zpracovávali plasty.

V areálu už několik týdnů pracují stavbaři. Zatímco kancelářské prostory už jsou téměř hotové, jinde jsou ještě patrné stopy po ničivém požáru. První zaměstnanci by ve zrekonstruovaných prostorách měli začít pracovat už za měsíc. Další budou následovat. „V současné době probíhá nábor, chtěli bychom přijmout jedenáct nových zaměstnanců. Na konci to bude 30 zaměstnanců, kteří by měli být převážně odsud,“ dodal Gazaň.

Příchod investora do areálu, který několik let chátral, vítá i vedení Hovoran. „My vítáme každou takovou příležitost, protože pracovních míst je tady opravdu málo, je tady vysoká nezaměstnanost,“ potvrdil starosta obce Josef Grmolec. Jedním dechem ale dodal, že o obnovení výroby společnosti Neochem, kterou ukončil v roce 2006 velký požár, místní nestáli.

Video Jak vypadal areál při požáru a jak vypadá teď?
video

Jak vypadal areál při požáru a jak vypadá teď?

Dým zamořil okolí v okruhu několika kilometrů

Plameny továrnu zachvátily 17. října 2006. Vzplála nejen výrobní hala, ale také přilehlý sklad plný polyuretanu, který byl zkolaudován jen půl roku před tím. Uvnitř budovy byl takový žár, že hasiči nemohli dovnitř, požár museli hasit zvenčí. Proudy vody ochlazovaly také okolní budovy, aby se požár nerozšířil i na ně. Při požáru naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Dým, který z továrny stoupal, znepříjemňoval život obyvatelům Hovoran i dalších devíti okolních obcí. V okruhu dvaceti kilometrů navíc byl cítit zápach ze spálené pěny. Hygienici sice nebezpečné koncentrace zplodin ve vzduchu nenaměřili, přesto obyvatele Hovoran a okolních obcí vyzvali, aby nevycházeli a raději ani nevětrali. Při požáru nedošlo ke kontaminaci půdy ani spodní vody, jak potvrdily pozdější testy inspektorů životního prostředí.

Požár továrny Neochem v Hovoranech
Požár továrny Neochem v Hovoranech
Více fotek
  • Požár továrny Neochem v Hovoranech zdroj: SDH Hovorany http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4962/496146.jpg
  • Z hořící továrny se valil hustý dým zdroj: SDH Hovorany http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4962/496150.jpg
  • Výrobní hala v Hovoranech po požáru zdroj: SDH Hovorany http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4962/496177.jpg
  • Výrobní hala v Hovoranech po požáru zdroj: SDH Hovorany http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4962/496176.jpg

Den po požáru se vedení firmy rozhodlo, že vyhořelou továrnu zbourá a na jejím místě postaví novou. V obci se ale po požáru zvedly nesouhlasné hlasy, místní si obnovu továrny nepřáli. Petici za pouhý měsíc podepsalo 500 lidí. K obnovení chemické výroby už v Hovoranech nedošlo.