Stoupající počet ubytoven přináší městským obvodům stále víc problémů

Ostrava - Ostravské městské obvody trápí rostoucí počty ubytoven. Tato skutečnost přináší časté krádeže, hluk a nepořádek. V Ostravě-Zábřehu se zhoršila situace na Čujkovově ulici, Moravská Ostrava a Přívoz po kontrolách ví, že mnohé ubytovny nesplňují kritéria nutná k jejich provozování. Starostové obvodů tvrdí, že jsou proti tomuto podnikání prakticky bezbranní.

Na ubytovně v Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu dnes štáb České televize nikdo nevítal. Noví nájemníci, kteří se do ubytovny přistěhovali v posledních měsících, nedají místním lidem spát. 

„Neumějí se chovat, jsou agresivní, dělají ostudu, všichni na to poukazují, ale nikdo jim to neřekne,“ komentoval situaci místní obyvatel Zděnek Vaspír.

„Dochází k nárůstu vykradených sklepů, garáží, automobilů, jsou tam malé děti, které se tam celý den toulají,“ uvedl Karel Sibinský, starosta městského obvodu Ostrava-Jih.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Městský obvod je proti legálnímu podnikání s ubytováváním sociálně slabších údajně bezbranný. Preventivně ale jeden z domů, který chtěl původní zájemce provozovat taky jako ubytovnu, obvod koupil.

Dům na Pavlovově ulici byl městem koupen za peníze, vybrané z nájmu svých bytů. Chce ho rekonstruovat a poskytnout jako nízkonákladové bydlení pro mladé rodiny a seniory.

Problémy s ubytovnami řeší také další městské obvody. Moravská Ostrava a Přívoz jich má hned několik, nejvíce tady na Cihelní ulici.A jejich počet neustále narůstá.

„Zaznamenáváme stále nové a nové případy, kdy se vlastníci snaží používat své domy jako ubytovny. Zaznamenali jsme případ, kdy se vlastník domu pokoušel ubytovat matku s dětmi ve slepě,“ uvedl Jiří Kozelský, ze Stavebního úřadu Moravská Ostrava a Přívoz.

Podle zástupců obvodů by pomohla změna zákona, která by řešila výplatu sociálních dávek pro lidi na ubytovnách. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že vše vyřeší nová koncepce sociálního bydlení. Hotova má být příští rok.