Kriminalisté obvinili znalce kvůli tendenčnímu posudku na agresivního řidiče

Brno - Jihomoravští kriminalisté obvinili z křivé výpovědi a nepravdivého posudku jednoho ze soudních znalců v oboru dopravy. Údajně v roce 2011 úmyslně předložil při hlavním líčení u Krajského soudu v Brně tendenční a nepravdivou expertízu v případu agresivního řidiče. Stejný řidič později napadl a zabil seniora na přechodu pro chodce. Důchodce si po nárazu do zábradlí zlomil lebeční kost a zemřel. Znalci hrozí až tři roky vězení a zákaz činnosti.

Řidič čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci. V létě 2010 údajně úmyslně narazil zezadu do osobního auta, které nemohl předjet, protože řidička dávala při odbočování vlevo přednost protijedoucím vozidlům. „To muže zřejmě rozčílilo a situaci se jal řešit nepochopitelným způsobem. Svým vozem narážel do auta poškozené, a když řidička vystoupila, smýkl s ní po kapotě,“ popsala incident mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. 

Řidičův advokát si od soudního znalce vyžádal posudek. Expert pak v počítačovém programu nasimuloval situaci alternativním způsobem. Napadená žena si podle něj sama způsobila poškození auta nacouváním do avie, která v okamžiku kolize jela v souběžném jízdním pruhu. Revizní posudek znaleckého ústavu ale potvrdil, že tato verze střetu není technicky přijatelná, čehož si autor původního posudku musel být vědom. 

Video O případu hovoří policejní mluvčí Petra Vedrová
video

O případu hovoří policejní mluvčí Petra Vedrová

„V tomto tendenčně vypracovaném posudku uvedl nepravdivé, nepodložené a zavádějící okolnosti, které by mohly být vnímány jako polehčující okolnost při rozhodování soudu ve prospěch obžalovaného,“ uvedla Vedrová. 

Agresivní řidič také zabíjel 

Pozitivní posudek přitom znalec vypracoval na řidiče, který už několikrát projevil svoji agresivitu. Kromě zmíněného případu s řidičkou, která skončila „jen“ s pohmožděnými žebry a lehce poničeným autem, skončil jeden z útoků Pavla Domši dokonce smrtí chodce. 

K incidentu, při němž zemřel důchodce, došlo na tramvajovém ostrůvku na zastávce Antonínská v Brně. Senior přešel po přechodu a Domša kvůli němu musel prudce zabrzdit, takže do něj zezadu narazilo auto. To řidiče rozčílilo. Vystoupil z auta a šestaosmdesátiletého muže srazil na zábradlí u tramvajové zastávky. Seniorovi způsobil zlomeninu čelní a temenní kosti, muž na následky zranění v nemocnici zemřel. 

Soud v Domšově případu nenašel žádné polehčující okolnosti. Naopak vyšlo najevo, že řidič už v minulosti v centru Jihlavy narážel do auta, které mu překáželo, a utrhl mu stěrač. Vrchní soud Domšovi potvrdil trest 11 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Pavel Domša u soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24