Brnem pochodovalo asi 30 protiromských extremistů

Brno - Brnem dnes zhruba půlhodinu pochodovalo bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. Akce se obešla bez násilností. Radikálové se museli vrátit do parku na Koliště, odkud krátce po třetí hodině odpoledne vyšli. Pochod extremistů následovalo asi 60 aktivistů, kteří na dnešek na stejné místo ohlásili happening proti rasismu a násilí.

„Pochod jsme museli usměrnit tak, aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že pochod proběhl klidně, bez narušení veřejného pořádku,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Aktivisté z nevládních organizací, kteří si dnes na stejné místo nahlásili happening, s sebou měli transparenty s nápisy „Stop nacismu“ nebo „Blokujeme nenávist“. Na pochod extremistů hlasitě reagovali a komentovali jej.

Obě skupinky se setkaly na ulici Milady Horákové, kde cestu radikálů přehradili policisté. I zde se setkání obou skupin obešlo bez násilností. Extremisté na místě vykřikovali „Nic než národ“, aktivisté reagovali větou „Nic než názor“.

Policie na dnešní akci nasadila desítky lidí. Přesná čísla uvést nechtěla. Jen těžkooděnců byly v akci desítky. Radikálové svolali na dnešní den protiromské pochody do několika měst po celé republice. Na většině míst je účast extremistů vyšší než v Brně.