Pohádek jsou plné stránky, na shledanou u Čítanky!

Ostrava - Uložte se ke spánku, otvíráme Čítanku! Všechny děti už se určitě těší na nový televizní kanál ČT :D. V poslední prázdninový den spustí svou pestrou nabídku a od pondělí do pátku vždy ve 12:40 si vyhradí deset minut pro Čítanku. Nejen ve školkách, ale i doma, když nastane čas pro odpočinek po obědě, doporučujeme pustit dětem právě toto čtení pohádek a příběhů určených těm, které mají 4 - 7 let. Čítanka listuje v poutavých knížkách českých autorů a dětem ve velké červené posteli plné barevných polštářů z nich předčítají herci ostravských divadel - Tereza Vilišová, Vladimír Polák a Anna Cónová. Přidal se k nim i Arnošt Goldflam, který čte pohádky, jichž je sám autorem.

Na jaké texty se děti mohou těšit? „Hlavními kritérii pro náš výběr byly poutavost, hravost a srozumitelnost, odpovídající věkovému zařazení. Každý text s sebou nese nějaké sdělení a měl by pochopitelně také bavit - humorem, rytmem, veršem, hlasy svých postav,“ říká autor námětu a dramaturg pořadu Martin Pekárek a dodává k tomu, „hledali jsme hlavně mezi současnými autory a věříme, že jsme se do vkusu dnešních dětí trefili. Nechali jsme si poradit literárními vědci, knihovníky i učiteli, ale zapojili jsme i svou rodičovskou zkušenost.“

Dekorace pořadu Čítanka
Dekorace pořadu ČítankaHlavním symbolem Čítanky je obrovská, měkkými polštářky načechraná postel pro děti. Měla by vzbudit pocit bezpečí, klidu a zároveň i dobrodružství přicházejícího s pohádkou. Nejde ovšem jenom o to naladit dětem příjemné snění při odpočinku, ale podpořit i jejich zájem o literaturu. A pochopitelně také inspirovat jejich rodiče při výběru knížek k domácímu čtení. O Čítanku v ostravském televizním studiu pečují režisér Aleš Koudela a dramaturg Martin Pekárek. Výtvarná podoba je v rukou Tomáše Volkmera, režiséra a scénografa z Divadla Loutek Ostrava a hudební doprovod složil Vladimír Figar mladší. Čítanka bude mít i svou webovou stránku na www.decko.cz, bude opatřena skrytými titulky a tlumočením do znakového jazyka.

Ještě dřív, než na televizní obrazovce se Čítanka představí dětem, které v Praze 31. srpna přijdou na Den s novou dětskou televizí ČT :D do Centrálního parku na Pankráci. Vladimír Polák tam bude číst z knížek z Edice ČT. Ale nejen on, také další tváře z ostravských televizních pořadů se setkají se svými diváky. Budou tam Šikulové Jana a Ivo nebo Oskar a Míša z nového pořadu Draci v hrnci. O něm víc až v příští tiskové zprávě.

Pohádek jsou plné stránky, na shledanou u Čítanky! Nezapomeňte si ji pustit - poprvé už 2. září 2013 na ČT :D ve 12:40! Kdo by si chtěl Čítanku pustit před večerním spaním, nesmí propásnout reprízu v 19:45.