Festival soudobé hudby: Ostravská banda uvedla několik premiér

Ostrava - Několik hudebních světových premiér českých i zahraničních autorů zahraje dnes večer orchestr Ostravská banda. Nastudoval je v rámci festivalu soudobé hudby Ostravské dny. Jednou z premiér bude i skladba Kanaďanky Rity Uedy, inspirovaná fyzikálními zákony.

Už třetí týden snídá Kanaďanka Rita Ueda v jedné z ostravských hotelových restaurací. Skladatelka, která ve Vancouveru učí hrát děti na klavír, má dnes svůj velký den. Ve světové premiéře zazní její nová skladba.

Ke skladbě Enthalpy of Vaporization inspirovaly Ritu Uedu články o globálním oteplování i dalších přírodních katastrofách. Představovala si, jaké zvuky může mít například tání ledovců. Za jejími skladatelskými pokroky stojí v Kanadě žijící významný český hudební skladatel Rudolf Komorous.

„Byl se mnou velmi trpělivý, měl už hodně talentovaných žáků a v Kanadě je Rudolf Komorous jednou z hlavních postav kanadské soudobé hudby. Kanadská hudba je teď vlastně česká,“ uvedla Rita Ueda.

Svou velkou premiéru má dnes i český skladatel Jiří Kadeřábek. Kompozici s názvem Bridges, složil na zakázku. Skladbu si u něj objednalo občanské sdružení cimbalistů. Sólový part nastudoval jeden z nejlepších českých cimbalistů Daniel Skála.

Ostravská banda je rezidenčním orchestrem festivalu Ostravské dny. Hudebníci notové party dostali poštou už před dvěma měsíci a v polovině srpna jim začal každodenní maraton zkoušení a koncertů.

Ostravská banda vznikla před osmi lety, stálým dirigentem je skladatel Petr Kotík. Svůj orchestr, který se specializuje na soudobou hudbu, sestavil z hudebníků z celého světa.