Olomoucká policie stíhá muže, který bil a okrádal starou matku

Olomouc – Policisté zahájili stíhání muže z Olomoucka, kterého podezřívají z týrání vlastní matky. Podle nich ženu minimálně od roku 2010 často bil a bral jí peníze. Ubližoval jí hlavně v opilosti. Krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková uvedla, že pětačtyřicetiletý muž žil se svou matkou ve společné domácnosti. „Vyhrožoval jí zabitím, vulgárně jí nadával, bral jí peníze, také ženu fackoval, tahal za vlasy a kopal do ní,“ uvedla Štrbáková.

Muži hrozí až čtyři roky vězení.

Tyto případy nejsou výjimečné, avšak často zůstanou utajeny. Staří lidé mnohdy trpí, ale mlčí, protože se stydí nebo se bojí, že zůstanou úplně sami. Podobně jako ženy týrané svými partnery i staří lidé také někdy vezmou oznámení na tyrana, ke kterému se odhodlají, nakonec zpátky. Policie a různé neziskové organizace jako třeba Bílý kruh bezpečí, které pomáhají obětem domácího násilí, se roky snaží o osvětu.

Olomoucká policie letos v únoru vykázala z domu také mladou ženu, která po propuštění z vězení bila svou matku. "Mimo jiné jí yhrožovala, že ji podřízeně, ohrožoval ji nožem, různě ji ponižovala,“ líčila policistka.

Policisté z Přerova zase vyšetřovali týrání jednaosmdesátileté ženy. Její pětatřicetiletý vnuk babičku bil a kroutil jí prsty. Před Okresní soud v Ostravě se loni dostal mladý muž, který dlouhodobě týral svou téměř osmdesátiletou babičku, které nejen nadával, ale také ji škrtil a vyhrožoval zabitím.

Ve vězení v minulém roce skončil také pětapadesátiletý invalidní důchodce z Klatovska v Čechách, který týral svou pětasedmdesátiletou matku. Bil ji dlaněmi, pěstmi i kovovou pružinou. Někdy v noci ji vytáhl z postele a poléval ledovou vodou, strkal ji hlavu do popela v ohništi a jinak ji bezdůvodně mučil. Za tuto mimořádnou brutalitu ho soud potrestal třiceti měsíci vězení.