V Česku už bydlí na ubytovnách statisíce lidí

Karviná - Ubytovny pro chudé jsou poslední štací pro mnohé, kteří kvůli dluhům nemají nárok na běžný byt, ale také lukrativní byznys pro jejich majitele a provozovatele. Náklady na ubytované jim totiž platí stát formou sociálních příspěvků. V celém Česku bydlí v ubytovnách pro chudé už statisíce lidí. Situaci teď začalo mapovat i ministerstvo vnitra.

Kocyánovi v jednom pokoji spí, jedí a dívají se na televizi. Záchody, sprchy a kuchyňku mají společné na chodbě. Z matrací rodina často sbírá štěnice.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Ubytovna Mašinka u nádraží v Karviné má pokoj pět na pět metrů. Tady dva dospělé a dvě děti stojí deset půl tisíce korun.

Za takové peníze by si v centrální části Ostravy mohli pronajmout mnohem lepší byt.

„Byt 3+1 po kompletní rekonstrukci včetně nové kuchyňské linky, vybavení, plovoucí podlahy, nová koupelna. V perfektním stavu. Cena sedm tisíc pět set měsíčně plus patnáct set korun zálohy na služby,“ informoval Michal Bukowski, oblastní manažer jedné z realitních kanceláří.

Tam ale Kocyánovi nemůžou. Miroslav je už dva roky nezaměstnaný a dluží.

Štěnice v matracích hledá i paní Olga v další karvinské ubytovně. Má krátce po onkologické operaci. Pan Julius zase přišel zároveň o práci horníka i o podnikový domek. Za ubytovnu je rád, jinak by skončil na ulici.

„Tady máme sprchovací kout, kde se za žeton můžeme osprchovat. Voda teče čtyři minuty a dvacet dva sekund,“ komentoval podmínky Julius Lalík.

V Karviné a okolí je šestnáct ubytoven, z nich osm město považuje za problémové. V září do nich chce poslat kontrolory.