Porod je jen jeden den v životě ženy. Pomáháme déle, říká asistentka

Brno – Práce porodních asistentek se do centra pozornosti dostala především kvůli kontroverzním domácím porodům. Jen zlomek z bezmála sedmi tisícovek asistentek se věnuje soukromé praxi. Součástí jejich práce není jen často zmiňovaná asistence u porodu, ať už v porodnici nebo doma, ale také péče o maminku před narozením potomka a po porodu.

Porodní asistentka Jarmila Kovaříková pracuje s maminkami už dvě desítky let. Samotné vedení porodu je jen zlomek její práce. „Porod je jeden den života, kdežto porodní asistentka se stará o ženu v těhotenství a pak i následně v šestinedělí, pomáhá jí třeba v tom, jak pečovat o dítě, jak kojit,“ vysvětlila Kovaříková.

Do jejích rukou se před porodem svěřila i Eva Kratinová. Čeká druhé dítě a, jak sama říká, péče porodní asistentky ji před prvním porodem hodně uklidnila. „Byla jsem ten člověk, který o dětech předtím nic nevěděl. Cítila jsem potřebu jít na nějaký kurz, kde bych měla zkušenou asistentku, která by mi dokázala poradit. Mohli jsme se ptát na cokoliv, člověk získal jistotu a důvěru v to, co se bude dít,“ řekla Eva Kratinová.

Na předporodní kurz, který ji má poučit o tom, jak při porodu dýchat, jak se uvolnit a uklidnit, teď chodí znovu. „Napoprvé mi to pomohlo psychicky i fyzicky,“ dodala.

Nemocnice: Asistentky mohou i na sál. Je to lepší, než kdyby ženy rodily doma

Právě nejistota a strach z toho, co je čeká, přivede k porodním asistentkám ženy nejčastěji. Některé nemocnice rodičkám umožňují i to, aby je jejich asistentka doprovázela i na porodním sále. „Snažíme se respektovat právo maminky. Když si přeje, aby byla asistentka u samotného porodu na sále, tak jí to umožníme. Považujeme to za daleko bezpečnější a lepší situaci, než kdyby rodila doma,“ uvedl ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal.

Řada z nich se na ně ale obrací i po porodu. „Ženy mají hodně bohatou zdravotnickou péči v těhotenství, mají se kde zeptat, ale když odejdou z porodnice domů, tak jsou na všechno samy,“ popsala Kovaříková.

Video Porodní asistentka Jarmila Kovaříková o své práci
video

Porodní asistentka Jarmila Kovaříková o své práci

Velkým problémem bývá hlavně pro prvorodičky to, jak správně kojit, aby dítě přibývalo. „Maminky taky učíme, že i s takhle malými dětmi jde dělat hodně věcí, které potom prospívají jejich psychomotorice. Ukazujeme jim, jak je zvedat, polohovat,“ uzavřela Kovaříková.

Kompetence porodní asistentky

Porodní asistentka je průvodkyní těhotenstvím

 • Porodní asistentka potvrdí nebo diagnostikuje těhotenství.
 • Provází ženu a její blízké v průběhu celého těhotenství (poskytuje informace, upozorňuje na možná rizika, připravuje ženy k porodu).
 • Provádí, doporučuje a předepisuje vyšetření nutná ke sledování fyziologického těhotenství.
 • Sleduje stav plodu v děloze, rozpoznává možná rizika.
 • V případě zjištění rizika předává ženu do péče lékaře gynekologa-porodníka.

Porodní asistentka vede normální (fyziologický) porod

 • Má oprávnění vést samostatně fyziologické porody.
 • Pečuje o ženu ve všech dobách porodních.
 • V případě identifikace komplikací přivolá lékaře nebo doprovází  ženu do zdravotnického zařízení.

Porodní asistentka pečuje o matku a dítě po porodu

 • Ošetřuje porodní a poporodní poranění, pečuje o ženu bezprostředně po porodu.
 • Poskytuje fyziologickou péči dítěti bezprostředně po porodu včetně prvního ošetření.
 • Provádí návštěvy v rodinách po porodu.

(zdroj: Unie porodních asistentek)