Na základních uměleckých školách nemohou přijímat další zájemce

Moravskoslezský kraj - Desítky dětí musely odmítnout základní umělecké školy, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Ředitelé tvrdí, že více žáků vzít nemůžou. Nedostanou peníze na plat učitelů, které by museli nově přijmout. Kraj se brání. Kdyby přibylo učitelů na uměleckých školách, musel by snížit počet jejich kolegů v základních a středních školách.

Devítiletá Beata chodí do baletu. Ráda bych ale hrála i na klavír a rodiče jsou přesvědčeni, že nejlepší hudební vzdělání dostane v základní umělecké škole. 

Momentálně je však škola plná. Ve Frýdlantu Nad Ostravicí letos stejnou informaci už slyšelo sedmdesát rodičů.

„Je to veliké číslo a myslím si, že řada dětí tady zůstane bezprizorních. Z důvodu čísel, které nám stanoví zřizovatel, nemůžeme více dětí přijmout,“ uvedla ředitelka ZUŠ Karla Stiborková.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

I v Brušperku je výuku na základní umělecké škole velký zájem, Ne - muselo zatím vedení školy říct třiceti rodičům. Ředitel je musel odmítnout přesto, že školu zaplněnou nemá.

„Kapacita školy je určována krajem, kapacita naší školy je čtyři sta žáků. V současné době máme tři sta sedmdesát tři žáků a je to bohužel číslo, které nemůžeme navýšit,“ uvedl Jan Strakoš, ředitel ZUŠ Brušperk.

Škola totiž od kraje nedostane víc peněz.

„Kdybychom navýšili počet učitelů v základních uměleckých školách, museli bychom zrušit místa v základních a středních školách,“ komentoval situaci vedoucí odboru školství Libor Lenčo.

A situace se podle Libora Lenča nezmění ani v dalších čtyřech letech. Rodiče dětí, které v ZUŠ odmítli tak mohou buď zaplatit soukromého učitele, nebo dítě přihlásit do zájmového kroužku, třeba v domech dětí a mládeže.