AVÍZO: Exkurze pro žáky ZŠ na FZS v Pardubicích

Na druhý školní den, úterý 3. září, připravila Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice pro školáky malé zpestření – exkurzi po svých speciálních pracovištích. Na sto dvacet žáků základních škol z Pardubického kraje tak nahlédne do míst, kde se na budoucí povolání připravují porodní asistentky, zdravotní sestry, zdravotničtí záchranáři a další zdravotnické profese.

Mladí návštěvníci během úterního dopoledne nahlédnou do odborných laboratoří Fakulty zdravotnických studií, kde se postupně seznámí s aktivitami fakulty a současně si vyzkouší řadu zdravotnických postupů, modelů a pomůcek. Žáci se tak na chvíli vžijí do role všeobecných sester, porodních asistentek, zdravotnických záchranářů či zdravotně-sociálních pracovníků. Získají tak alespoň základní povědomí o zdravotnickém povolání.

Exkurze - Fakulta zdravotních studií
Exkurze - Fakulta zdravotních studií

Fakultní tým připravil pro účastníky exkurze šest tematických zážitkových stanovišť – Výchova ke zdraví, Osoby s handicapem, Jak správně komunikovat s lidmi se zrakovým postižením?, První pomoc – úrazy, První pomoc – resuscitace, Reprodukční zdraví. Na nich se dozví nejen základní informace o těchto tématech, ale také se budou moci interaktivně zapojit tím, že si řadu věcí přímo osahají, vyzkoušejí a otestují tak sebe sama.

Exkurze - Fakulta zdravotních studií
Exkurze - Fakulta zdravotních studií

„Na jednotlivých stanovištích jsme připravili i konkrétní modely. Žáci si tak na vlastní kůži vyzkouší např. jak dávat umělé dýchání, naučí se, jak správně ošetřit různá zranění a zároveň si budou moci osvěžit znalosti a dovednosti například z oblasti první pomoci nebo zdravotní výchovy. Kromě toho se mohou vžít do role handicapovaného a vyzkoušet si tak, jaké to je být nevidomý nebo na vozíčku a jak obtížné je pohybovat s tímto handicapem,“ sdělila za organizátory Ing. Eva Kynclová z Fakulty zdravotnických studií.

Exkurze - Fakulta zdravotních studií
Exkurze - Fakulta zdravotních studií

Fakulta svou bránu otevře přihlášeným zájemcům v 8 hodin, exkurze potrvá po celé úterní dopoledne až do 12 hodin.

Exkurzi pořádá Univerzita Pardubice v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Zdenka Černá, Univerzita Pardubice