Lidé v Krnově stále řeší následky červnového tornáda

Krnov – Jsou to více než dva měsíce, kdy se nad Krnovem přehnalo tornádo. Poničilo šedesát pět domů a šest střech vzalo úplně. Většina lidí už své domy dala do pořádku. Jsou ale domácnosti, kde mají stále jen igelitovou plachtu. Pojišťovny jim totiž novou krytinu odmítly zaplatit.

Stačil okamžik a tornádo obrátilo život naruby desítkám krnovských rodin. Téměř všichni začali okamžitě s opravami. Domluvili se s pojišťovnami a dnes už mají své domy v pořádku.

Zimkovi jsou výjimka, stále žijí s igelitem nad hlavou. V jejich případě totiž pojišťovna novou krytinu zaplatit nechce. „Střecha byla údajně stará, prý tam byla dřevomorka, ale ta střecha by vydržela do výměny krytiny tak 15 let. Byla vyloženě poškozená tornádem,“ uvedl Josef Zimka.

Nová střecha vyjde na 350 tisíc korun, pojišťovna ale Zimkovým uznala jen 105 tisíc, které stačí jen na práci tesařům. „Pojištění se nevztahuje na poškození nebo zničení pojištěné věci, jestliže škoda nastala přímo nebo nepřímo v důsledku zchátralých, shnilých nebo jinak poškozených střešních konstrukcí,“ uvedla pojišťovna.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Novou střechu už dokončili i Hrabovští. Stála 320 tisíc. Od pojišťovny ale zatím dostali jen 180 tisícovou zálohu a na zbytek oni i tesařská firma zatím čekají. „Pojišťovny mají na likvidaci ze zákona tři měsíce,“ informovala Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Už v červnu postiženým rodinám nabídlo okamžitou materiální pomoc město. Teď nabízí ještě třiceti tisícovou pomoc stát. O státní podporu na opravu svých domů ale musí požádat do příští středy. Už teď se ozvalo pětačtyřicet rodin.