V Bystřici vystopovali žraloka

Bystřice nad Olší – V Bystřici nad Olší pátrají po pravěkých tvorech. Kromě fosílií různých druhů ryb a řas se místním skautům podařilo najít i zub žraloka. Podle paleontologů skrývají místní řeky jedny z nejvzácnějších prehistorických nálezů na území České republiky.

Do rukou kladívka a cesta do pravěku může začít. Skauti pod vedením profesionálního paleontologa objevují, co třetihory na našem území zanechaly. „Je to jako listování nějakou kronikou země, kdy na každé vrstevní ploše člověk nachází důkazy. Zvířata, která v té době žila, horniny, které se v té době usazovaly,“ uvedl paleontolog Miroslav Bubík.

Pravěký oceán byl od území dnešní Bystřice vzdálený stovky kilometrů, mořské usazeniny sem vytlačily až horotvorné pohyby. Největší paleontologické poklady skrývá jaselský vápenec ze starších třetihor. Říčka Hluchová tady v Bystřici je jediným místem v ČR, kde ho lze najít. „Tady máme nález žraločího zoubku. Je to žralok Odontaspis eocenního stáří, což je odhadem asi tak 45 milionů let,“ pokračuje paleontolog Bubík.

Všechny nalezené ryby už vymřely. Jejich příbuzné druhy však žijí ve velkých mořských hloubkách dodnes. „Náš kronikář našel někde v encyklopedii, že v muzeích v České republice jsou nálezy z Bystřice nad Olší. Byli jsme z toho v šoku a začali jsme pátrat,“ vysvětluje starosta Bystřice Ladislav Olšar (ČSSD).

Miroslav Bubík bude v průzkumu místních řek pokračovat. Obec má s nálezy velké plány, v budoucnu by chtěla vybudovat, v Česku zatím ojedinělé, interaktivní muzeum paleontologie.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové