Noc za oponou lákala na život pohraničníků i stezku odvahy

Valtice - Netradiční zakončení prázdnin zvolilo valtické Muzeum železné opony. Noční prohlídku za svitu petrolejky si nenechaly ujít celé rodiny s dětmi. Život pohraničníků i osudy těch, kteří se hranice pokoušeli přejít, připomíná už dva roky muzeum, jehož branou prošlo na deset tisíc návštěvníků.

„Přes den toho člověk vidí víc, ale večer je to takové zajímavější, připadáte si, jako kdybyste byl na rotě na večerní službě,“ popsal svůj dojem návštěvník Zdeněk Vaníček. Zatímco dospělí sledovali noční služby pohraniční stráže, děti si mohly vyzkoušet i stezku odvahy.

Muzeum železné opony se během uplynulých dvou let proměnilo. Díky darům návštěvníků i místních se mu podařilo přiblížit život pohraničníků prostřednictvím množství dobových předmětů. Pracovníkům muzea se například nedávno podařilo získat do svých sbírek vzácný exponát - uniformu bývalé Dunajské pohraniční stráže, která sloužila v okolí Bratislavy. „To byla jenom taková malá jednotka, která neměla moc členů, tudíž nebylo ani moc uniforem, a proto je tak vzácná,“ vysvětlil ředitel valtické expozice Petr Pajpach.

Na zdech bývalé budovy pohraniční stráže také přibývají příběhy lidí, kterým se podařilo hranice přeběhnout, i těch, kteří je v těchto místech naopak střežili. Zatím jich je třicet a pracovníci muzea uvažují o tom, že je vydají knižně.

Muzeum železné opony se soustředí na pohraniční službu minulého režimu, především pak mezi léty 1951 až 1989. Samostatnou expozicí je i malá četnická stanice vracející návštěvníky až do roku 1938.

Video No comment: Noc za oponou
video

No comment: Noc za oponou

/*json*/{"map":{"lat":48.998240081139,"lng":16.734924316406,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.736493276449,"lng":16.729259490967,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/