Adra otevřela v Karviné sociální šatník pro chudé

Karviná - Obyvatelům Karviné začal sloužit sociální šatník a charitativní obchod provozovaný organizací Adra. Lidé, kteří předloží potvrzení o hmotné nouzi nebo finanční tísni, budou moci získat až deset kusů oblečení měsíčně zdarma. Většinou věcí přispěli místní lidé ve sbírce.

Místnosti v přízemí bytového domu na karvinském sídlišti Ráj jsou plné regálů s obnošenými věcmi. Najít tady lze bundy, mikiny, kalhoty, ale také obuv či ložní prádlo. Charitativní společnost Adra otevírá sociální šatník.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

„Lidé, kteří jsou v hmotné nouzi a mají potvrzení ze sociálního odboru nebo z úřadu práce, jsou obslouženi v sociálním šatníku a věci, které dostanou, jsou zdarma,“ uvedla Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku.

Limitem je deset kusů na osobu a měsíc. Zřízení šatníku inicioval karvinský magistrát. Ve městě jsou zhruba dvě pětiny lidí v hmotné nouzi nebo těsně na její hranici.

Součástí prostor je také charitativní obchod s trochu lepším oblečením a domácími potřebami, jejichž zakoupením lidé podpoří činnost Adry ve městě. Regály obou prodejen pomohla naplnit sbírka.

„Zařízení tohoto obchodu je asi z tří čtvrtin zboží karvinských obyvatel,“ uvedla Marcela Holková.

Sociální šatník a charitativní obchod teprve otevírají. Třem místním ženám už ale pomohly. Díky nim našly práci.

Paní Monika Pavlová byla dva roky v evidenci na úřadu práce. Dobrovolnictví jí nakonec přineslo placené zaměstnání.

„Chtěla jsem tady pracovat jako dobrovolník, zapojit se do této akce. Docházela jsem tady už v průběhu prázdnin, pomáhala jsem všechno připravovat,“ uvedla Monika Pavlová.

Charitní nebo sociální šatník funguje v Moravskoslezském kraji už v deseti městech. Pracovníkům v nich projde rukama obnošené oblečení o váze až desítek tun.