Dvaasedmdesátiletý cestovatel obchází celou republiku

Moravskoslezská kraj - Obejít podél hranic celou republiku, takový sen má dvaasedmdesátiletý František Kafka z Prahy. Teď mu chybí už jen necelé dvě stovky kilometrů, aby si ho splnil. Závěrečný úsek ho čeká právě v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Ve středu o půl jedenácté přijíždí František Kafka pražským expresem na karvinské hlavní nádraží. Začíná tady poslední etapu své cesty kolem České republiky.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Na pouť se vydal v roce 2007. Obešel Krušné hory, Šumavu, jižní Moravu, Bílé Karpaty i Beskydy. Ušel tisíc devět set sedm kilometrů. Teď mu zbývá posledních sto sedmdesát. Svou cestu zakončí ve Vrbně pod Pradědem.

„Republiku se dá obejít i za tři měsíce. Když vyrazím jednou až dvakrát do roka a jdu týden, jedenáct dnů, tak si cestu opravdu vychutnávám, protože jdu sám. Zastavím, kde chci, odbočím, kam chci, zdržím se, kde chci,“ uvedl František Kafka.

Na cestách má s sebou jen turistické hole a dvacetikilový batoh. Noci tráví v penzionech, nebo v přírodě.

Etapový pochod po obvodu republiky zorganizoval už v 70. letech Český svaz turistů. Tehdy to jeho účastníkům trvalo čtyři roky. Dvaasedmdesátiletému Františku Kafkovi teď o tři roky déle.

Podle slov Františka Kafky je pěší turistika nejkrásnější a nejzdravější sport, jaký existuje.

Ve středu se pan Kafka vydá směr Dolní Benešov. Do svého cíle chce dorazit v polovině příštího týdne.