V Bílovci mají rozhlednu na kostelní věži

Bílovec - Unikátní možnost prohlédnout si město z ptačí perspektivy, a to přímo z jeho centra, mají teď obyvatelé Bílovce a jeho návštěvníci. Po roční rekonstrukci tamní radnice otevřela rozhlednu na věži kostela svatého Mikuláše. Zájemci ji mohou navštívit zdarma, navíc s výkladem průvodce.

Dělové koule z období třicetileté války zazdili do bílovecké kostelní věže na památku nejen tohoto konfliktu, ale i druhé světové války. Na nové fasádě jsou artefakty vidět zdaleka.

„V roce 1615 zde byla nahrazena dřevěná stavba stavbou kamennou. Kámen se dovážel z Valašského Meziříčí,“ uvedla průvodkyně Eva Horká.

Podobná rozhledna přímo na kostelní věži v Moravskoslezském kraji dosud nebyla. Výstavba schůdné cesty na ochoz i pro běžné návštěvníky začala vloni v červenci, vyšla na pět milionů korun.

Nové nebo opravené jsou také interiéry věže a to i včetně dřevěných schodišť. Několik pater je upraveno jako malá galerie.

Cestou nahoru návštěvníci procházejí zvonicí. Pod tím největším a nejstarším zvonem se pak musí pořádně sklonit.

„Během druhé světové války byly zvony všechny odvezeny k roztavení, zůstal tady pouze ten původní a je ze 17. století,“ doplnila Eva Horká.

Jeho hmotnost je 1 650 kilogramů.

Při výměně věžní báně našli vloni dělníci tubus s dokumenty a předměty z roku 1925. Nejcennějším nálezem byly knoflíky a spony z místních továren. Také v nové báni je umístěn aktuální pozdrav dalším generacím.

Výstup na rozhlednu je zdarma, lidé si jej ale musí předem objednat v informačním centru. Letos mohou lidé navštívit rozhlednu pouze do konce září. V příštím roce se pak otevře 1. května.