Cyklisté nerespektují zákaz a dál projíždí pálavskou rezervací

Pálava - Pro mnoho lidí je nejkrásnější pohled na svět z cyklistického sedla. To se ale nelíbí správcům Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava, kde někteří bezohlední cyklisté nerespektují zákazy a vjíždí i na turistické trasy, které nejsou pro cyklistiku vhodné. Ničí tak nejen samotné stezky, ale především okolní přírodu.

„Člověk by si tuto informaci měl na vjezdech do rezervace přečíst. Následně by se měl otočit a jet po oficiální cestě. To se bohužel neděje,“ popsal situaci vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Matuška. Správci oblasti se snaží do terénu vysílat strážce, kteří nezodpovědné cyklisty v rezervaci informují. Podle nich jsou však lidé, kteří na turistickou stezku vjeli z nevědomosti, spíše v menšině.

I pokud z kola sesednou a budou jej dál tlačit, řada cest je pro takový způsob přepravy úzká. Při setkání s turistou jej cyklisté musí často objet mimo turistickou stezku, a tím ničí chráněnou přírodu v rezervaci. „Turistické trasy mnozí cyklisté zaměňují a vjíždí do nejcennějších území. Při pohybu, zejména při dobržďování dochází k narušení povrchu turistických cest,“ okomentoval důvod půdní eroze Matuška.

  • Výhled na Novomlýnskou nádrž u Horních Věstonic
    Výhled na Novomlýnskou nádrž u Horních Věstonic autor: Jan Halady, zdroj: ČTK
  • Jiří Matuška z CHKO Pálava
    Jiří Matuška z CHKO Pálava autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK

Někteří cyklisté i přes výzvu správce oblasti nezastaví, objedou jej a pokračují v jízdě dál. Strážci upozorňují, že není v jejich silách honit po Pálavě každého milovníka cyklistiky. Pokud kolař zastaví, snaží se mu správce chráněného území alespoň domluvit, v takových situacích se podle svých slov setkávají často s arogancí. „V lepším případě nás jenom objedou, v tom horším na nás přímo najedou,“ vykreslil chování některých kolařů Matuška. Správce má přitom právo cyklistu pokutovat až do výše dvou tisíc korun.

Video Různé druhy cyklistů popisuje Jiří Matuška z CHKO Pálava
video

Různé druhy cyklistů popisuje Jiří Matuška z CHKO Pálava

Na nevhodné chování milovníků cyklistiky si začínají stěžovat také turisté. Správu CHKO Pálava zahrnují dotazy, proč je cyklisté na výletech uzurpují a ničí okolní přírodu jízdou na kole. Sami přitom připouští, že když dotyčného na nevhodné chování upozorní, setkají se spíše s agresivním výpadem.

„Přiznám se, že tyhle věci v malíčku úplně nemám. Ale není problém to kolo tady zamknout,“ zhodnotil zákaz vjezdu cyklista Radim Topič, který sám v chráněné rezervaci chodí pěšky. Situace na Pálavě bývá výrazně horší v letních měsících, kdy tam na rekreaci míří velké množství turistů.

Cyklisté v CHKO Pálava
Cyklisté v CHKO Pálava

Jihomoravský kraj vydal pro cyklisty řadu map a brožur. Stáhněte si některé z nich. Cyklomapy jsou zabalené v souborech ZIP, cykloprůvodce má formát PDF.

Cyklotrasy v okolí Brna - východ

Cyklotrasy v okolí Brna - západ

Cyklotrasy Lednicko-valitický areál

Cyklotrasy Moravský kras

Cyklotrasy Znojemsko a Podyjí

Na kole krajem vína a památek - cykloprůvodce