Lesy České republiky budou šetrněji kácet v příměstských lesích

Moravskoslezský kraj – Holoseče v příměstských lesních oblastech v Moravskoslezském kraji, při kterých měly Lesy České republiky podle obcí postupovat nešetrně, už nebudou. Dohodli se na tom s vedením státního podniku zástupci obcí. Kácet se budou přednostně stromy staré nebo nemocné.

Příměstské lesy jsou místem klidu a relaxace. V Třinci se v nich ale během posledních letech objevila vykácená místa. „Tento lesní komplex navazuje bezprostředně na sídliště Sosna, chtěli jsme tady vybudovat areál rekreačního lesa. Lesy České republiky nás trochu předběhly a razantní těžbou, kterou jsme nepředpokládali, nám naše plány trochu zkomplikovaly,“ uvedl Bedřich Hudzieczek ze Státní správy lesů Městského úřadu Třinec.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Obyvatelé města proti kácení sepisovali petice. Starostka Věra Palkovská proto jednala se státním podnikem i s ministrem životního prostředí. A dohodli se, holoseče už v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší nebudou. „Bude dodržován citlivý přístup při kácení, kdy se bude dbát i na zdravotní stav a stáří jednotlivých stromů, takže bude výběrová těžba,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Původní postup Lesů České republiky se nelíbil i některým dalším městům. U přehrady v Českém Těšíně nechal státní podnik na začátku roku vykácet stovky stromů. K tomu by už v budoucnu docházet nemělo. „Města a obce, kterých se to týká, budou přizývány k tvorbě lesních hospodářských plánů Lesů České republiky, abychom i dopředu věděli, co nás čeká a mohli se k tomu vyjádřit,“ uvedla Věra Palkovská.

Význam příměstských lesů si uvědomuje i Státní fond životního prostředí. Obcím v regionu chce přispět na jejich obnovu a rozvoj.