Bývalá věznice v Uherském Hradišti otevřela brány návštěvníkům

Uherské Hradiště/Hostýn - Dva rozdílné kontakty s útiskem 50. let si dnes prožila moravská památná místa – Svatý Hostýn na Kroměřížsku a Uherské Hradiště. Zatímco poutní bazilika hostila bývalé politické vězně na jejich pouti, historické město zažilo nebývalý zájem o mimořádnou návštěvu věznice, proslulé mučením politických vězňů.

Baziliku na Svatém Hostýně zaplnilo bezmála pět tisíc lidí. Pohled do davu byl nekompromisní: věkový průměr poutníků – 60 let a více. Mši pro ně sloužil kardinál Dominik Duka.

Deset let vězení za kontakt s agentem, pak otrocká práce v uranových dolech. To je suma sumárum 50 let života čtyřiaosmdesátiletého Jindřicha Nevařila. Na hostýnskou pouť dorazil s vnukem. Mirkovi je pětadvacet - tedy stejně jako jeho dědovi, když ho v roce 1949 zatkli. Doba nesvobody mladého muže začala zajímat až poté, co vyslechl dědův bolestný příběh.

„I když se někomu ze známých o tom zmíním, tak je jim to celkem jedno. Asi tak,“ pokrčil rameny Miroslav Chovanec z Otrokovic.

Video Bývalým politickým vězňům na Svatém Hostýně požehnal Dominik Duka
video

Bývalým politickým vězňům na Svatém Hostýně požehnal Dominik Duka

Jen třicet kilometrů od Hostýna leží Uherské Hradiště. Tam byl zájem o stejnou tematiku snad větší než zájem o vinobraní. Po deseti letech otevřela svou bránu tamní věznice, symbol útlaku 50. let. Jejími chodbami korzovaly davy bez průvodce a historických informací. Přesto strohé cely dokázaly oslovit i generaci, která si do vězení odskočila od vína a burčáku.

„Vím, že za dob komunismu tady asi mučili lidi elektrickým proudem a bylo tady hodně politických vězňů,“ řekl třiadvacetiletý návštěvník David Kráčala. „Ten pocit, že se tady dělo něco takového, je nepopsatelný,“ dodal pětadvacetiletý Martin Zemánek.

Video O mimořádnou prohlídku věznice v Uherském Hradišti byl obrovský zájem
video

O mimořádnou prohlídku věznice v Uherském Hradišti byl obrovský zájem

Muzeum totality přímo ve věznici. Takové plány má radnice v Uherském Hradišti. Nejvýznamnější, ovšem rychle chátrající památka ve městě, ale patří ministerstvu spravedlnosti, a to už více než patnáct let váhá, jestli věznici ještě bude někdy potřebovat.