Průvodcem už v páté třídě? Ve Znojmě si to dnes děti vyzkoušely

Znojmo – V roli průvodce se dnes dopoledne ocitlo několik páťáků ze Znojma. Seniorům ze zdejší akademie třetího věku děti v každém ze sálů znojemského hradu v krátké scénce představily kousek z jeho historie.

Eva Kubková a Jana Skoumalová se do dnešního dne neznaly – zatímco první zmíněná letos nastoupila do páté třídy, ta druhá úspěšně zdolává předměty na znojemské akademii třetího věku. Dnes se potkaly díky speciální prohlídce znojemského hradu, kde se role průvodců zhostila třída páťáků. „Já tady hraju hraběnku z Deblína. Baví mě to hodně, ale na prvním vystoupení jsem měla trému,“ přiznala usměvavá žačka Eva.

Nadšení, s jakým se děti svých rolí ujaly, seniorka Jana Skoumalová ocenila. „Tréma na nich nebyla příliš vidět a skutečně to uměly, zvládaly odříkat svůj text zpaměti. Pro děti je to úžasně prospěšná věc, protože získávají větší seběvědomí, sebejistotu,“ chválila třídu seniorka.

Přípravy na dnešní den byly doslova bleskové - děti měly na natrénovaní jen pár dnů, kdy se po prázdninách vrátily do školních lavic. „Obnášelo to naučení rolí, vyzkoušení kostýmů a také zkoušku scének v reálném prostředí hradu. Už v červnu jsme si ho prošli jako návštěvníci, měli jsme klasického průvodce a viděli jsme to z pohledu návštěvníka. Teď se nám naskytl opačný pohled,“ řekla třídní učitelka 5. A ze Základní školy JUDr. Josefa Mareše Renata Hubačová.

Video NO COMMENT: Děti se ujaly role průvodců znojemským hradem
video

NO COMMENT: Děti se ujaly role průvodců znojemským hradem

S nápadem zúčastnit se tzv. řetězového provádění školu oslovilo Jihomoravské muzeum. „Jednak se nám tady krásně propojuje předmět vlastivěda, tedy regionální dějiny, podané dětem jinou formou, a mezigenerační vazba předávání zkušeností a zážitků a mezi dětmi a dospělými ve věku jejich prarodičů,“ vysvětlila jeden ze smyslů projektu koordinátorka Monika Mažárová.

Do tzv. řetězového provázení se na znojemském hradě pustili vůbec poprvé. „Pravděpodobně to celé ještě zopakujeme na konci školního roku pro spolužáky dětí, které zde dnes provázely. Vzhledem k té odezvě, jakou to dnes mělo, rozhodně ještě nějaký další mezigenerační projekt připravíme,“ dodala Mažárová.

  • Děti se ujaly role průvodců
    Děti se ujaly role průvodců zdroj: ČT Brno
  • Speciální prohlídka byla určená studentům akademie třetího věku
    Speciální prohlídka byla určená studentům akademie třetího věku zdroj: ČT Brno

Děti se do rolí průvodců mohou pravidelně vžít i na dalších hradech a zámcích po celé zemi – například na zámku ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku, zámku Kačina na Kutnohorsku nebo v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.