Do Moravskoslezského kraje půjdou další peníze na kotle

Moravskoslezský kraj - Topná sezóna se blíží a kotlíkové dotace zatím čerpalo jen pět procent majitelů kotlů v kraji. Moravskoslezský kraj aktuálně rozděluje dalších šedesát milionů a ještě dalších zhruba pět set domácností o ně může požádat. Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský dnes navíc přislíbil, že jakmile budou aktuální dotace rozdány, pošle do smogového regionu na kotle další miliony.

Hurníkovi jsou jednou z klimkovických rodin, která si už druhou sezónu zatopí v ekologickém kotli.  

„Snažím se topit za málo peněz. Dá se říct, že i ta ekologie je pro mě důležitá. Vadilo mi, když jsem topil černým uhlím a všude byla na bílém sněhu špína. To teď není,“ uvedl Petr Hurník, majitel ekologického kotle.

Čtyřicet tisíc dali ze svého, čtyřicet dostali od kraje a státu a dvacet od obce. Topí hnědým uhlím a stálo je to o pět tisíc méně, než se starým kotlem.

V Klimkovicích už zbývá jen pár posledních komínů, ze kterých stoupá barevný dým. Devadesát pět procent obce topí čistě. A do toho, jako první obec v zemi, usilují o vlastní nízkoemisní zónu.

Příští víkend se budou v Klimkovicích veselit na festivalu Vzduchobraní a na čistém vzduchu městečko postavilo svou image. Další obec, kde by k boji proti smogu přistoupili takto komplexně, v kraji není.

Na čistou obec aspirují také Bolatice na Opavsku, kde už také kotle vyměňují s pomocí bezúročných půjček. Na kraji se dotazují další a další obce, které chtějí dotace co nejlépe využít. A sami lidé, kteří o peníze ve čtvrté výzvě žádají, jsou ze všech koutů regionu.

„V rámci čtvrté výzvy máme aktuálně podáno 658 žádostí. Podle předpokladů by to měla být přibližně polovička,“ uvedl Daniel Havlík, náměstek hejtmana MS kraje.

Čím dál víc lidí si s dotací kupuje výkonnější a dražší kotle. Spočítali si, že se to dlouhodobě vyplatí. Peletky nebo plyn v Moravskoslezském kraji tolik netáhnou, vede tradiční uhlí.

 „Vždycky říkám, že chtít po obyvatelích Moravskoslezského kraje, aby místo uhlí topili peletkami, je to stejné, jako chtít po Jihomoravácích, aby místo vína pili kefír. To jsou místní specifika a to je třeba respektovat. Pravdou ale je, že kotle čtvrté energetické třídy jsou úplně někde jinde. Je to ekologické vytápění a my to podporujeme. Navíc fungují i na uhlí,“ uvedl Tomáš Podivínský, ministr životního prostředí v demisi.

Žadatelé o kotlíkovou dotaci mají šanci stihnout nový kotel ještě do začátku topné sezóny.