Patnáctiletý hoch vyhrál celosvětovou soutěž v psaní dopisů

Polanka nad Odrou - Patnáctiletý Daniel Korčák z Polanky nad Odrou triumfoval ve světové soutěži v psaní dopisů. Zvítězil v konkurenci jednoho a půl milionu mladých lidí z celého světa. Soutěž pořádá Organizace spojených národů, aby posílila význam psaného slova. Téma letošního ročníku znělo - Voda jako drahocenný zdroj.

Daniel Korčák nepsal konkrétnímu člověku, ale přímo vodě. Děkuje jí za to, že dává život, sílu i energii. Připomíná, že Planeta země je modrá právě díky ní.

„Někdy nás taky potrápíš a to když zvedneš hladinu a opouštíš své koryto. Jako bys nám připomínala, že jsi živel a ovládnout Tě nelze.“

Svým dopisem porazil nejen všechny v České republice, ale i půl druhého milionu soutěžících z šedesáti zemí světa. Zpráva o jeho vítězství přišla z New Yorku.

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové

„Pro mě už byl velký úspěch jenom to, že jsem vyhrál v celé České republice a vůbec jsem netušil to, že vyhraju celosvětově,“ uvedl Daniel Korčák.

„Porota ocenila to, co je na tom dopise výjimečné. Dankovi se podařilo spojit život člověka s řekou a ta řeka se stala symbolem nás všech,“ uvedla Alena Kuchařová, učitelka českého jazyka.

Soutěž v psaní dopisů každoročně pořádá OSN. Téma vyhlašuje Světová poštovní unie.

Hlavní cenu převezme Daniel Korčák 13. listopadu ve švýcarském Bernu, kde má Světová poštovní unie svou centrálu.