Kandidátku ČSSD nezmrazíme, rozhodl soud – již podruhé

Olomouc/Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 již podruhé odmítl návrh na vydání předběžného opatření, kterým chtělo několik členů sociální demokracie z Mohelnicka zmrazit kandidátní listinu pro Olomoucký kraj. Olomoucká kandidátka tak platí. Samo krajské vedení ČSSD je přesvědčeno, že při sestavování kandidátky nijak nepochybilo. Strany musejí kandidátní listiny pro předčasné volby podávat na krajských úřadech, termín vyprší zítra.

Kompletní kandidátku předložila sociální demokracie olomouckému krajskému úřadu minulý týden. Návrh na předběžné opatření, které mělo kandidátku zmrazit, podal k pražskému obvodnímu soudu advokát Pavel Němec, až do lednového vyloučení člen ČSSD. „V Olomouckém kraji funguje dlouhodobě určitý nepsaný systém pravidel, jak dosazovat spřízněné a loajální členy ČSSD na kandidátky do všech voleb. S demokracií to nemá nic společného, vše se jen posvěcuje rádoby tajným hlasováním předem domluvené většiny,“ vysvětluje svou motivaci, proč se postavil vedení sociální demokracie.

Krajské vedení to však odmítá, podle něj se při jejím sestavování respektovalo pořadí jmen dodaných z jednotlivých okresů. Právě ze Šumperska, pod které mohelnická buňka spadá, přišlo 11 nominací. Němec, který byl podle olomouckého lídra Romana Váni navržen jako nečlen svou matkou, obsadil poslední místo. Jako nečlen by navíc podle regulí ČSSD musel získat výjimku. To se ale nestalo a na kandidátku se nedostal.

Dnešní soudní rozhodnutí ve věci ČSSD přitom není první případ; Němec s několika spolustraníky napadl olomouckou kandidátku ČSSD už na konci srpna – ani tehdy mu soud nevyhověl. Němec již dříve vzkazoval, že podá i samotnou žaloba na neplatnost sestavení olomoucké krajské kandidátky, případně bude po vyhlášení volebních výsledků podán návrh na vyslovení neplatnosti voleb kandidátů ČSSD v Olomouckém kraji.