Vranovské poutě na konci babího léta

Nádherná krajina, zvuky kostelních zvonů, průvody poutníků pějících písně, to je každoroční atmosféra Vranovských poutí, které začínají první neděli v září a končí první neděli v říjnu.


Mariánské poutní místo Vranov, které se nachází v oblasti dříve nazývané Moravské Švýcarsko, každý rok hostí mnoho návštěvníků, kteří se mohou těšit nejen na doprovodný program Vranovských poutí, ale i různé stánky nabízející památné předměty, připomínající zjevení Panny Marie z roku 1240.

Vranov - pouť
Vranov - pouť

K vidění jsou zde různé tradiční výrobky i ukázky řemesel, z těchto nás i mnoho jiných návštěvníků nejvíce zaujala výstava ručně tvořených a vylévaných sošek Panny Marie a andělů z vosku, které nám ukázal pan Navrátil z Bystřice nad Pernštejnem.

Dle kronikářů paulánského řádu a starých legend mělo v r. 1240 dojít k zázračnému uzdravení úředníka Viléma, který se vroucně modlil k Panně Marii. Ta se mu měla zjevit v lese a uzdravit ho. Na místě jejího zjevení zůstala soška panenky Marie, Vilém na její počest nechal postavit kapličku a do ní tuto milostnou sošku umístil. Od této doby se místo stalo dějištěm nejednoho zázraku.

Vranov - pouť
Vranov - pouť

Dnes stojí na poutním místě chrám zasvěcený Narození Panny Marie, který se každý rok na konci léta stává velmi navštěvovaným poutním místem.

Eliška Moravcová