Vědci různých oborů se snažili definovat fenomén Valašsko

Rožnov pod Radhoštěm – Nový pohled a nové souvislosti měla přinést třídenní mezinárodní konference, která probíhala v prostorách Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Mimořádné mezioborové setkání s názvem „Valašsko – historie a kultura“ pořádalo Centrum pro hospodářské a sociální dějiny spolu s Ústavem pro regionální studia Filozofické fakulty Ostravské univerzity a Valašským muzeem v přírodě.

Zdroj: Ostravská univerzita Autor: Petr Kadlec

„Vůbec poprvé se o tomto regionu na odborné úrovni hovořilo ze všech úhlů pohledu. Navíc se reflektoval i materiál z 20. století, takže je šance, že se obraz Valašska konečně posune od mýtu tvrdé práce k plnohodnotnému pokusu pojmenovat tento region a zdejšího člověka v soudobých dějinách,“ míní literární historik Slezské univerzity a valašský patriot Jakub Chrobák.

„Na programu bylo 48 referátů v pěti sekcích – v sekci literární a filologické, historické, etnografické, uměnovědné a v sekci věnované valašské krajině,“ upřesnila vedoucí Katedry české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity a členka organizačního výboru Svatava Ubanová. Řeč byla například o literárněvědném myšlení o Valašsku, o valašské lidové kultuře, architektuře, oděvech, o Valašsku v národopisné publicistice, o valašském právu, emigraci Valachů do Texasu, o tamním nářečí, o Portáších, proměnách a specifikách valašské krajiny nebo valašském bigbítu. „Takové mezioborové pojetí konference může odhalit hlubší vazby mezi jednotlivými druhy umění a pevnější spojení s folklórem, očištěným od ideologických klišé,“ myslí si Jakub Chrobák.

„V historické sekci stále vzrušuje téma valašské kolonizace a etnického původu Valachů. V dalších sekcích se často skloňovala slova identita a demytizace. Pozoruhodné byly pohledy historiků architektury, třeba vliv dřevařské školy na průnik funkcionalistické architektury na Valašsko. Zajímavé byly i příspěvky pojednávající o vztahu literatury a folklóru,“ konstatovala Svatava Urbanová. „Výrazně se přehodnocuje bývalé pojetí Valašska. Valašsko není muzeum, ale místo, kde se něco děje. To místo zároveň ví o své specifičnosti a pěstuje si ji. Starý mýtus padá, nastává sebevědomá realita,“ dodal Martin Pilař z Ostravské univerzity, který na konferenci přednesl příspěvek s názvem Bigbít po valašsku. Poslechnout si jej přišel mimo jiné i známý hudební publicista Jiří Černý.

Příspěvky dostanou i knižní podobu. Z konference vznikne reprezentativní kolektivní monografie, která bude vydána v průběhu následujícího roku.