ČEZ v Lipníku investuje do kogeneračních jednotek

Lipník nad Bečvou – Investici v řádech desítek miliónů korun letos v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku připravuje společnost ČEZ Energo. Kromě úprav kotelen by měly vzniknout také hned dvě nové kogenerační jednotky, díky nimž ve městě zefektivní výrobu tepelné a elektrické energie.

„Tato zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla splňují velmi přísné emisní i hlukové limity a oproti oddělené výrobě energií dosahují až devadesátiprocentní celkové účinnosti využití paliva, tedy zemního plynu. Díky tomu jsme schopni nabídnout zákazníkům stabilizaci ceny tepla i při stále rostoucích cenách primárních paliv," uvedl Tomáš Schmied ze Skupiny ČEZ.

Investice by měla zastavit růst cen tepelné energie. „Samozřejmě uvažujeme o snížení ceny, ale zatím to nemůžeme konkretizovat, protože nás čeká společný nákup paliva prostřednictvím elektronické aukce. Cenu na příští rok budeme tvořit v závěru letošního roku. Pokud nebude nějaká nečekaná turbulence cen, tak bude zcela určitě příznivější," řekl přeseda představenstva společnosti Teplo Lipník nad Bečvou Vladimír Mikeška.

Městská společnost Teplo Lipník nad Bečvou už dříve do rekonstrukce tepelných rozvodů ve městě investovala 15 milionů korun. Do stavby nových domovních kotelen vložila 2,5 milionu korun a do rekonstrukce zdroje tepla v ulici Zahradní investovala zhruba šest milionů korun. Tepelnou energií nyní zhruba tisíc domácností a několik nebytových objektů.

Firma ČEZ Energo v České republice provozuje více než 60 kogeneračních jednotek o celkovém instalovaném výkonu 23 MWe, které jsou rozmístěny na 25 místech.