Dolní Kounice aspirují na cenu Zavřeno. Jejich úřad údajně nekomunikuje s lidmi

Dolní Kounice - Jihomoravské Dolní Kounice si vysloužily nominaci na nelichotivou cenu Zavřeno. Tu pravidelně předává organizace Otevřete, která se věnuje svobodnému přístupu k informacím. Vedení města totiž čelí obvinění, že odmítá zveřejnit jména účastníků zahraničních cest. Na mezinárodní spolupráci přitom Dolní Kounice vyhradily za posledních deset let jeden a půl milionu korun.

„Mysleli jsme si, že na jednoduchou otázku dostane člověk jednoduchou odpověď. Chtěli jsme vědět komu a za co se vydávají peníze,“ uvedla Dagmar Schweizer z Dolních Kounic. Skupina místních totiž na začátku letošního roku požádala vedení města o jména účastníků, kteří se v rámci mezinárodní spolupráce s Itálií vypravili do zahraničí. Starosta Dolních Kounic Karel Zalaba (ODS) podobné informace odmítl poskytnout, argumentoval přitom ochranou osobních údajů. Účastníci zájezdů si totiž nepřejí zveřejnit svá jména.

I dnes odmítl starosta okomentovat účast města v soutěži. Podle jeho slov by si jen uškodil. „Pokud je všechno v pořádku, tak není proč cokoliv zatajovat. Já netvrdím, že je nějaký problém s mezinárodní spoluprací. Ale z dostupných podkladů to v pořádku není,“ podotkla Schweizer. Na cenu veřejnosti v kategorii Zavřeno jsou Dolní Kounice jmenované i proto, že starosta odmítl předložit smlouvy uzavřené s partnerskými městy v Itálii či Francii. Sám tyto dokumenty označil za soukromý archiv.

Úřad v Dolních Kounicích byl nominován na cenu Zavřeno
Zdroj: ČT Brno

Řešením je podle skupiny žadatelů zveřejňování informací o rozpočtu na internetových stránkách města. Ačkoliv Krajský úřad v Brně nařídil představitelům Dolních Kounic, aby informace žadatelům poskytli, nepochodil. Tamní radnice proto nyní aspiruje na negativní ocenění - úřad, který s lidmi nekomunikuje.

Tím, že Krajský úřad v Brně nařídil zástupcům Dolních Kounic, aby informace podali, si naopak vysloužil nominaci v kategorii Otevřeno - vstřícný úřad. „Co se týče obcí nebo i žadatelů o informace, tak se jim snažíme poskytovat veškerou metodickou pomoc,“ prohlásila mluvčí jihomoravského úřadu Denisa Kapitančiková.

V anketě Otevřeno - Zavřeno letos soutěží necelá stovka úřadů. Loni zápornou cenu Zavřeno vyhrál státní Cermat za to, že odmítal podat informace ke státním maturitám. I přes ministerský a soudní příkaz.