Stovky použitých dioptrických brýlí pomůžou chudým Afričanům

Český Těšín - Do Afriky poputují stovky dioptrických brýlí. Projekt neziskové organizace International Humanity má pomoct lidem v jedné z nejchudších afrických zemí – v Malawi. Brýle jsou zde pro většinu obyvatel totiž nedosažitelným luxusem. K dostání jsou jen ve velkých městech, většina z 15 milionů obyvatel je navíc nemajetných a pořídit si je nemůže.

Zatím jediné sběrné místo použitých brýlí je na poliklinice v Českém Těšíně. Lidé přinášejí ty, které už nepoužívají, dětské, dámské i pánské, ale třeba i ty, které doma zůstaly po babičce. Optici berou jen funkční brýle, tedy s oběma skly a nerozbitými rámky.

Kromě brýlí už na africký kontinent na jaře zamířily i skoro čtyři stovky jízdních kol. Děti z Gambie na nich jezdí do školy, kterou mají mnohdy i deset kilometrů daleko. Teď se na cestu do Afriky připravuje další tisícovka kol. Všechna kola musí projít důkladnou kontrolou. Tu teď mají na starosti odsouzení ve věznici v Heřmanicích. Týdně opraví na 50 kol.

Další dva plně naložené kontejnery by měly do Gambie vyplout už v říjnu. A na podzim by do Afriky měla dorazit i první várka dioptrických brýlí.