Za sérii loupeží dostal Petr Žiška trest 11,5 roku

Olomouc - Vrchní soud poslal za sérii loupeží v Ostravě na jedenáct a půl roku do vězení Petra Žišku. Ten podle rozsudku přepadl s kuchyňským nožem v ruce dvě prodejny potravin a jednu hernu. Ve svých 33 letech byl mladík už šestkrát trestaný. Ve věznění přitom naposledy strávil pět let.  Proto soudce sáhl po vyšším trestu.

Petr Žiška naposledy opustil vězeňskou celu v prosinci 2011. V létě následujícího roku už zase loupil.

„Takovýto způsob jednání a obstarávání si prostředků nelze akceptovat ze strany společnosti, zvlášť když se jedná o opakované páchání zvlášť závažné trestné činnosti, tak je třeba takovým pachatelům ukládat přísnější tresty,“ uvedl Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci.

Mladík má totiž za sebou deset dalších ozbrojených loupeží. I proto měl podle ostravského soudu jít do vězení na 12 a půl roku.

Petr Žiška dnes žádal o snížení trestu, protože se soudu podle něj u některých skutků nepodařilo prokázat, že je má na svědomí právě on. Odmítal například obvinění, že jedné z prodavaček, které vyhrožoval zabitím, způsobil těžkou újmu na zdraví.

Jeho argumenty soudce nevyslyšel, trest mu ale nakonec snížil. „Upřesnili jsme právní kvalifikaci, vypustil se zločin vydírání. Na základě tohoto byl vlastně v jednom bodě i zproštěn viny, protože u jedné krádeže nebylo prokázáno, že ji spáchal on,“ řekl Petr Angyalossy.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Během svého loupení si mladík přišel na více jak 50 tisíc korun. Policisté ho nakonec dopadli, až když vnikl na pozemek rodinného domu. Našli ho spícího v dětském domečku.