Pieta v Boskovicích připomněla oběti napoleonských válek

Občanské sdružení Klub přátel Boskovic uspořádalo v pátek 13. září v zámecké zahradě v Boskovicích pietní vzpomínku na oběti napoleonských válek. Nynější empírový zámek v Boskovicích sloužil tenkrát jako lazaret pro raněné napoleonské vojáky. Proto stojí na místech pohřbených mrtvých v zadní části západní zámecké zahrady skromný dřevěný kříž, který připomíná temnou minulost těchto míst.

Každým rokem se na kopci Santon u Slavkova vzpomínají napoleonské války. Vždy počátkem prosince se zde scházejí nadšenci a předvádí rekonstrukce tehdejších bitev z roku 1805. To přiláká pokaždé mnoho diváků.

  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506929.jpg
  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506927.jpg
  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506928.jpg
  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506930.jpg

Málokdo však ví, že nynější empírový zámek v Boskovicích sloužil tenkrát jako lazaret pro raněné napoleonské vojáky. Proto stojí na místech pohřbených mrtvých v zadní části západní zámecké zahrady skromný dřevěný kříž, jež připomíná temnou minulost těchto míst. Od konce napoleonských válek uplynulo právě dvěstě let.

Občanské sdružení Klub přátel Boskovic v pátek 13. září uspořádalo pietní vzpomínku. Vše začalo příchodem vojáků v dobových uniformách, kteří po celou dobu aktu drželi čestnou stráž.

  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506932.jpg
  • Pietní vzpomínka v Boskovicích autor: Luboš Sušil, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5070/506931.jpg

Všechny přivítala předsedkyně klubu Jarmila Winklerová: „Vzpomínku jsme připravili ve spolupráci s rodinou Mensdorff-Pouilly. Vítám starostu Boskovic Ing. Jaroslava Dohnálka, ředitelku Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalovou a přišel mezi nás i hrabě Hugo Mensdorff.“

O historii pietního místa pohovořila Jaroslava Kovaříková: „Stojíme na místě pohřbených Rusů a Francouzů do roku 1814 z polní nemocnice ve zrušeném dominikánském klášteře. Boskovický rodák páter Alois Slovák (1859 – 1930) byl iniciátorem výstavby Mohyly míru na slavkovském bojišti u obce Práce. Tehdejší Bitva tří císařů se odehrála 2. prosince 1805. Napoleon zde zvítězil nad ruským carem Alexandrem Prvním a habsburským císařem Františkem Prvním.“ Paní Kovaříková poté připomenula tisíce zbytečně zmařených životů, útrapy prostého lidu a události v Boskovicích zapsané Dominikem Kučerou v boskovické kronice. Například pro francouzské vojsko musel každý občan Boskovic dodat do Brna bochník chleba. Boskovice i okolní obce několik let francouzům povinně dávaly potraviny a peníze. „Tenkrát nikdo netušil, že přijdou ještě hroznější dvě světové války. O to víc si musíme vážit, že žijeme skoro sedmdesát let v míru,“ zakončila Jaroslava Kovaříková.

Starosta Ing. Jaroslav Dohnálek: „Děkuji klubu přátel Boskovic za organizaci, rodině Mensdorff-Pouilly za starost o zdejší pietní místo.“

Hrabě Hugo  Mensdorf: „Nic o těch pohřbených dnes již nevíme. Bůh jim dej věčné odpočinutí.“

Markytánka pak položila květiny a zapálila svíčky u kříže. Dobově oděná tříčlenná císařská garda vypálila čestnou salvu.

Jarmila Winklerová závěrem: „Ještě jednou děkuji rodině Mensdorf-Pouilly za spoluúčast na akci a za vzornou péči o pietní místo. Zvu Vás na výstavu o této rodině do vestibulu zámku a na zajímavou přednášku docentky Švaříčkové z Palackého univerzity Olomouc do Sala Terreny v přízemí zámku.“

Luboš Sušil, Boskovice