Soud řeší případ podnikatele, který bral dotace na cizí pastviny

Ostrava - Rozsáhlé podvody s pozemky rozplétá ostravský krajský soud. Více než padesát zemědělců z Jablunkovska netušilo, že obžalovaný Marián Šimko bere na jejich půdu dotace Evropské unie. Podle žalobce falšoval nájemní smlouvy. Z podobných machinací jsou podezřelí i jeho příbuzní.

Když chtěl Petr Liberda z Jablunkovska pronajmout dceři pozemek, přišel na velký podvod. V Agentuře pro zemědělství a venkov se dozvěděl, že na jeho pastviny dostává dotace muž jménem Marián Šimko. Dva hektary mu ročně vynesly třicet tisíc korun.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Petr Liberda podal ihned trestní oznámení, Šimko skončil před soudem. Vinu ale odmítá. „Nejsem si vědom, že bych falšoval nějaké smlouvy nebo podpisy,“ řekl obžalovaný. Majitelé pozemků ale u soudu trvali na tom, že podpisy na smlouvách nejsou jejich.

Trestní řízení před soudem čeká také Šimkova bratra Lukáše a jeho manželku. Také oni jsou podezřelí, že za zády majitelů pronajímali jejich pozemky a zneužívali evropské dotace.

Marián Šimko zdůrazňoval, že na pastvinách se hospodařilo. „Jak se celé to nedopatření stalo, nevím,“ tvrdil muž. Podle státního zástupce získal těmito podvody nejméně milion korun.