Šimpanz zapomněl, jak se rozmnožovat. Chovatelé mu pouští video

Hodonín – Zapeklitý problém museli řešit chovatelé z hodonínské zoologické zahrady. Šimpanz Sherley, který k nim přišel z cirkusu, se ani po několika letech neměl k samičkám. Vyrůstal totiž mezi lidmi a přirozené chování šimpanzí tlupy nikdy nezažil. Chovatelé mu je proto chtěli alespoň ukázat, aby zachránili vzácný poddruh.

Trojice lidoopů z hodonínské zoo, samec Sherley a samičky Judy a Tea, se nechtějí rozmnožovat. „Naši šimpanzi mají problém, protože to nikdy neviděli. Je to otázka zkušenosti, možnosti pozorování,“ popsal ředitel hodonínské zoo Martin Krug. „Chceme proto vyzkoušet promítání materiálů o přirozeném chování šimpanzů. Doufáme, že uvidí, jak se chovat, jak se mají samci přizpůsobovat samicím,“ řekl Krug. Kdy se chovatelé dočkají mláďat ale s určitostí neodhadl, chovatelé předpokládají, že to může trvat i roky.

Podobný problém řeší i jiní chovatelné lidoopů, metodu filmové projekce ale zatím nikde nezkoušeli. „Ptali jsme se primátologů. Věděli jen o pozitivní zkušenosti, kdy promítání fotek pomohlo gorilám při seznamování a výběru partnera,“ dodal Krug. V pavilonu opic se tak od začátku prázdnin promítají přírodopisné snímky o šimpanzích tlupách. Hodonínští lidoopi je vnímají a sledují je. „Podobně jako u dětí je u šimpanzů těžké udržet jejich pozornost. Promítáme proto jen kratší úseky,“ uvedl Krug.

Video Chování šimpanze Sherleyho popisuje chovatelka Petra Bílková
video

Chování šimpanze Sherleyho popisuje chovatelka Petra Bílková

Ošetřovatelé šimpanzům promítali autentické záběry

Chovatelé mysleli i na to, aby byl obraz co nejvěrnější. „Zvolili jsme zařízení, které promítá s velkou svítivostí a jasnými barvami. Zvířata tak sledují důvěrný obraz podobný prostředí, které znají,“ vysvětlil dodavatel projekčního zařízení Pavel Dvořáček. Promítat pro zvířata je pro něj novinkou. „Pomocí lidské technologie můžeme pomoct planetě Zemi vrátit to, co jí lidé berou,“ dodal.  

I když je Sherley fyzicky dospělý, sexuální chování u něj chovatelé nezaznamenali. „Na Sherleym je poznat, že jej vychovávali lidé. Má je rád, posílá jim pusinky. Se samicemi si sice hraje, ale třeba srst si s nimi neprobírá,“ prohlásila chovatelka Petra Bílková. Takové chování nebývá normální. Aby Sherleymu takovou zkušenost chovatelé zprostředkovali co nejlépe, chtějí v pavilonu opic promítat co nejvěrohodnější dokumenty. „Kvůli autenticitě bychom měli rádi i video se zvukem. Uvítali bychom i přímo snímek páření,“ dodala Bílková.

Chov šimpanzů

Šimpanzi pohlavně dospívají po šesti až deseti letech života, v zajetí se mohou dožít až padesáti let. Samice šimpanze bývá březí osm měsíců, poté porodí jediné mládě. Sex je u těchto lidoopů důležitou součástí sociálních vztahů, samice tak projevují přízeň, dokonce i jiným samicím. Homosexuální styky samic jsou u šimpanzů chovaných v zajetí běžné.


Video Hovoří ředitel hodonínské zoo Martin Krug
video

Hovoří ředitel hodonínské zoo Martin Krug

Šimpanz přišel do zoo v kalhotách

Sherley přišel do zoo před čtyřmi lety z cirkusu. „Čekali jsme náročný transport, silné mříže, byli jsme připravení se skupinou ošetřovatelů. Pak přijel v autě ředitel cirkusu a na místě spolujezdce seděl Sherley. Přišel v kšiltovce a kalhotách, majitel ho dovedl za ruku,“ vylíčil ředitel zoo Martin Krug. „Tady se má líp. Bohužel ale zatím není možnost vrátit jej do přírody,“ dodal.

Šimpanzi patří mezi ohrožené druhy. Kvůli narušení životního prostředí jich v přírodě žije jen tři sta tisíc. Počet přitom stále klesá. Hodonínská zoo si proto přeje, aby se jí podařil odchov mláďat.

  • Šimpanz Sherley přišel do zoo z cirkusu
    Šimpanz Sherley přišel do zoo z cirkusu zdroj: ČT Brno
  • Šimpanz chovaný hodonínskou zoo
    Šimpanz chovaný hodonínskou zoo zdroj: ČT Brno

Hodonínská zoologická zahrada

Zoologická zahrada se v Hodoníně otevřela v roce 1977, čímž patří k nejmladším u nás. Vyniká chovem exotického ptactva, žraloků, šimpanzů nebo tygrů – tygra má ostatně i ve znaku. Areál má přírodní ráz, zoo se nachází v lužním lese. V zahradě žije na šest stovek zvířat ze 173 živočišných druhů.