V Brně-Chrlicích se znovu otevřela knihovna, přivítá i nevidomé

Brno – Knihovna Jiřího Mahena dnes v Brně-Chrlicích znovu otevřela svou pobočku. Kvůli nedostatku peněz ji musela zavřít loni v lednu. V Chrlicích se ale nakonec našlo vhodné místo a knihovna se rozhodla šanci využít. Tamní čtenáři si tak budou moct vybrat z dvou tisíců knih. Na zrakově postižené čekají audioknihy.

Novou knihovnu čtenáři najdou v Centru sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením. Vedení knihovny se dohodlo se zástupci centra na pronájmu části prostor. Pobočka sice bude otevřená jen jedno odpoledne v týdnu, vedení knihovny je ale rádo, že ji může zprovoznit aspoň takhle. 

„Před dvěma lety nám město o pětinu zkrátilo rozpočet na roky 2012 a 2013, a tak jsme museli přistoupit na úsporná opatření. V Chrlicích jsme museli pobočku zavřít,“ řekla ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická. Podobně skončily i pobočky v Líšni, Králově Poli nebo v Brně-středu. Knihovna musela propustit dvacítku zaměstnanců a na několika pobočkách provoz omezit. Chybělo jí téměř jedenáct milionů korun.

Chrlická pobočka knihovny má přitom tradici už od 70. let. Nejprve sídlila na národním výboru, později v základní škole. Lidé z odlehlé městské části proto situaci vnímali jako kulturní ztrátu. Znovuotevření tak dnes místní sledovali s radostí. Knihovna jim bude dostupnější, najdou ji přímo uprostřed Chrlic. „Je to vynikající. Budu sem chodit, těším se na zvukové nahrávky,“ řekl jeden z návštěvníků centra. Knihovna čtenáře láká i na dostupný internet.

Nové knihovně teď pomůže také chrlická radnice. Slíbila jí pravidelné příspěvky na dokupování knih. Vedení Knihovny Jiřího Mahena spoléhá na to, že se od příštího roku její rozpočet zvýší. „Omezení tehdy mělo být na dva roky, peníze by se tedy měly vrátit na původní výši,“ naznačila Nivnická.

„Doufám, že se knihovně peníze vrátí. Snažíme se o vícezdrojové financování kultury, jednání zatím probíhají dobře,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS). Vedení znovuotevřené pobočky věří, že jí přibyde čtenářů. Aktuálně provozuje Knihovna Jiřího Mahena 31 poboček po celém Brně, v 60. letech jich měla dokonce kolem padesáti.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně-Chrlicích

Otevírací doba: každý čtvrtek od 14:00 do 18:00.


/*json*/{"map":{"lat":49.135837937291,"lng":16.653084754944,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.135346567538,"lng":16.652548313141,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/