Jogínci se představili dětem v knihovně

O tom, že jóga může být hravá, se přesvědčily maminky, které v pátek se svými dětmi zaplnily pobočku Knihovny Jiřího Mahena v brněnské městské části Lesná. Přivítala je tam cvičitelka jógy pro děti Kristýna Nečasová. Její tvář už mnozí znají díky pořadu Jogínci, který Česká televize uvádí na kanálu ČT:D.

„Lev je táta, máma lvice, ještě lvíče do třetice. Lev je hrdý, sedí zpříma, potom jako bouřka hřímá,“ odrecitovala cvičitelka Kristýna Nečasová část říkanky a místností se rozlehl hlasitý řev. Strach ale rozhodně nikomu nenahnal, spíš naopak. Do budovy knihovny se na jedno odpoledne přestěhovali Jogínci z České televize. Účelem akce bylo nejen představit nový pořad, ale především ukázat, že i jóga může být pro děti zajímavou a zábavnou pohybovou aktivitou.

„Stále je to spíše minoritní záležitost, určitě je ale fajn, že Jogínci dostali prostor v televizi. Nabízejí něco trochu jiného,“ míní manažerka vývoje brněnského studia České televize Svatava Šenková.

Bez přítomnosti kamer a ostrých světel se všichni mohli pořádně odvázat - zařvat jako lev, vyplazit jazyk a vytřeštit při tom oči se neostýchaly děti ani jejich maminky. Veselé říkanky o zvířátkách a dalších věcech z přírody, díky kterým se i předškoláci hravě naučí základní jogínské „ásány“, ale nechybí ani v televizním studiu, kde navíc jednotlivé pozice tvůrci pro názornost dokreslují do podoby zvířat, hor nebo třeba stromů pomocí počítačové grafiky.

Pořad má za sebou už šest odvysílaných dílů. Na dětském kanálu ČT:D se Jogínci objevují premiérově vždy v sobotu a neděli v podvečer, poté jsou dostupné na internetu. „Ohlasy máme zatím veskrze pozitivní, děti nám dokonce kreslí a posílají obrázky,“ uvedla Svatava Šenková.

S výsledkem velkých příprav a mnoha zkoušek je spokojená i Týna, jak si cvičitelka v Jogíncích nechává říkat. „Stála jsem u toho, kdy se pro pořad teprve hledal formát. Snažili jsme se, aby cvičení nebylo moc statické, aby se na něj dobře dívalo i divákům. Je za tím veliký kus práce a myslím si, že je to na tom vidět,“ řekla spokojeně Kristýna Nečasová. „Ozvalo se mi hodně bývalých spolužáků, které jsem dlouho neviděla, že mě tam viděli a líbilo se jim to. Jedna známá, která má tři děti, mi dokonce říkala, že samy každé ráno vstávají dřív a před odchodem do školy si chtějí zacvičit s Jogínky,“ dodala s úsměvem.

Další konkrétní akce podobné pátečnímu cvičení, uspořádané knihovnou v rámci Brněnských dnů zdraví, tvůrci pořadu zatím neplánují. Podle Svatavy Šenkové se jim však do budoucna rozhodně nebrání. „Jsem moc ráda, pokud se naskytne příležitost pořad vynést i mimo obrazovku, vždy je to úplně jiné setkání a je příjemné vidět reakce dětí bezprostředně,“ uvedla Svatava Šenková.