Chovatelé přivezli do Olomouce malou medvědici, nevěstu pro Mína

Olomouc - Zoologická zahrada na Svatém Kopečku v Olomouci získala samici Medvěda baribala. Tracey, jak se rok a půl stará medvědice jmenuje, dnes chovatelé poprvé vypustili do venkovního výběhu. Obývat ho bude s dalšími dvěma medvědy. Jeden z nich, samec Míno, by se v budoucnu měl stát jejím partnerem.

Medvědice Tracey je čilá, zvědavá a miluje prý koblihy. Chovatelé přivezli nejnovější přírůstek olomoucké zahrady až z amerického Texasu.

Ošetřovatelka Kateřina Macků se už s medvědicí sblížila. „Mám takový pocit, že dostávala pít z flašky. Je totiž velmi kontaktní a vyžaduje, abych ji drbala na zádech a na bříšku,“ líčila ošetřovatelka.

Ve venkovním výběhu se Tracey seznámila se starou medvědicí Mary i se svým budoucím partnerem Mínem. „Věříme, že Tracey vytvoří s tříletým Mínem poprvé v historii naší zahrady chovný pár, který odchová mláďata,“ uvedla mluvčí zahrady Yveta Gronská. Dodala, že olomoucká zahrada chová tyto medvědy od devadesátých let, chovný pár se jí ale dosud vytvořit nepodařilo.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

„Vypadá to dobře. Tracey s ostatními medvědy komunikuje, už se jich nebojí a chová se tady jako doma,“ řekla ošetřovatelka Kateřina Macků.

Medvědi sdílí na Svatém Kopečku společný výběh s arktickými vlky. Kvůli Tracey teď ošetřovatelé zvířata raději dočasně oddělili, i když tito vlci jsou prý velmi milí a přátelští. „Přece jenom ale medvědy trošku zlobí. A nechceme, aby se malá medvědice seznamovala s novým prostředím a dalšími medvědy pod tlakem vlčí smečky,“ vysvětlovala hlavní zooložka zahrady Libuše Veselá.