Stát odebral příspěvky těžce nemocnému Davidovi

Opavsko – David Machold z Opavska se narodil s genetickou poruchou, která mu způsobila mentální i tělesné postižení. Hroutí se mu páteř a jeho zdravotní stav se stále zhoršuje. Příspěvek na péči přitom Ministerstvo práce a sociálních věcí jeho matce snížilo a příspěvek na dopravu mu odebralo úplně. Pacientské organizace radí podat žalobu na stát. 

David je bojovník, který se pořád usmívá a nerad dává najevo, že ho něco bolí. Po každé hodině ve škole si přitom musí na chvíli lehnout, aby vůbec mohl pokračovat. Vleže cestuje i ve speciálně opraveném autě, které rodiče koupili před pěti lety. V něm vozí Macholdovi syna do školy a zase zpátky domů. Měsíčně je to přijde na čtyři tisíce korun.

David je jediný v Česku s konkrétní chromozomální poruchou, ostatní její nositelé zemřeli do sedmi let věku. Už druhým rokem mu páteř drží kovové tyče a jeho stav se stále zhoršuje. „Teď bojujeme i s tím, aby trošku přibral, aby se udržel v kondici, vydržel sedět nebo chodit, abychom mohli taky něco zažít, aby jenom neseděl,“ vysvětluje Davidova matka Jarmila Macholdová.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Macholdovi pobírali příspěvek na benzín 7 500 korun ročně, ale stát jim ho zrušil. Jarmile Macholdové navíc snížili příspěvek na péči z dvanácti na osm tisíc korun. Posudkový lékař František Hýža totiž ve svém posudku o Davidově stavu napsal, že „nejde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí.“ Specialista na chirurgii páteře Hornické nemocnice Karviná Dušan Sýkora ale nesouhlasí: „Jedná se o pacienta s těžkým funkčním postižením osového systému,“ uvádí v posudku.

Současný ministr sociálních věcí František Koníček vyzýval pacienty, aby v podobných případech požádali o přezkum svých rozhodnutí a přislíbil, že jim vyjdou vstříc. Poradna Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky ale rodinám s takovým problémem doporučuje podat správní žalobu na stát. „Budeme bojovat vždycky, v životě ho v tom nenechám, nikdy," dodává Davidův otec Jan Machold.