Stádo krav ničí úrodu obyvatelům Třince-Gutů

Třinec – Stádo krav ničí úrodu a majetek obyvatelům Třince-Gutů. Podle místních se dobytek i několikrát denně dostává za elektrický ohradník a volně pobíhá po okolí. Po řadě stížností začal chovatel stavět pevnější ohradu. Způsobenou škodu míní sousedům uhradit.

Podle místních obyvatel se téměř třicetihlavé stádo krav vydává za ohradu často. „Stádo přešlo přes celé pole, kde byla kukuřice, řepa a mrkev. Kukuřici krávy spásly celou,“ uvádí obyvatelka Třince-Gutů Helena Gorná. Místní se také bojí o svoji bezpečnost. Nikdo neví, jak může takové stádo na nějaký podnět zareagovat. Před nedávnem na dobytek natrefily i děti z místní školky, které byly na vycházce. „Děti jsme upozornili, ať jsou v klidu, ať neběhají, ať kolem nich nějak projdeme. Děti samozřejmě začaly brečet, tak jsme se je snažily trochu ochránit,“ oznamuje vedoucí MŠ v Třinci-Gutech Ludmila Gáborová.

Dobytek dělí od okolí jen elektrický ohradník. Podle majitele stačí, aby ho přetrhla divoká zvěř, a stádo může utéct kamkoliv. „Teď budujeme ohrady, doděláme je během měsíce, pak už bude klid,“ míní majitel stáda Vladislav Tomoszek.

Podobné problémy trápí řadu vesnic. Lidé, kterým cizí zvířata poničila majetek, mají právo domáhat se škody přímo po jejich majiteli. „Vždy lze doporučit, aby poškozený vyfotil danou škodu a zajistil důkazy k prokázání její výše,“ radí advokát Jiří Klega.

S Vladislavem Tomoszkem zahájilo město správní řízení. „Zpočátku to bylo tolerováno, teď se to vyostřuje tak, že lidé podávají na majitele stáda trestní oznámení,“ informuje předseda osadního výboru Třince-Guty Jan Kaleta. Pan Tomoszek se odpovědnosti vyhýbat nechce. Má podle svých slov v úmyslu vyrovnat všechny škody, které jeho nezabezpečené stádo způsobilo.