Kasteláni na jihu Moravy jsou spokojení. Zájem o památky vzrostl

Jižní Morava - Letošní turistická sezona byla na většině jihomoravských hradů a zámků úspěšná. Kasteláni zaznamenali nárůst zájmu veřejnosti o prohlídky expozic o pět až deset procent. Sezonu si chválí zejména v Lednici u Břeclavi. Tamní zámek zatím přivítal o osm procent lidí více než loni a je tak nejnavštěvovanější památkou Moravy.

„Lidi už přešla nechuť chodit na památky. Jakoby nabrali druhý dech. Památky se za uplynulá léta výrazně změnily. Jejich návštěva již není jen o prohlídce historických komnat. Nabízejí mnohem více,“ řekla mluvčí památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Většina hradů a zámků se podle ní v uplynulých letech změnila z nezáživných muzeí na kulturní centra. Nabízejí výstavy a koncerty, ochutnávky vín a specialit nebo posezení v zámeckých kavárnách. Lákadlem jsou kostýmované prohlídky pro děti. Památky jsou otevřeny i v noci, kdy prohlídky doplňují divadelní scénky. Novým trendem jsou procházky po obnovených zámeckých parcích a zahradách.

Lednický zámek přivítá každý rok na 330 tisíc lidí. Letos už jich na něj zavítalo přes 300 tisíc. Přibývají hlavně domácí turisté, přijíždějí i návštěvníci z Polska, Slovenska, Maďarska a Ruska. Správa barokního zámku v Miloticích u Hodonína zaznamenala pětiprocentní zvýšení zájmu veřejnosti. Do objektu ročně zavítá 30 tisíc lidí. Jeho specialitou jsou prohlídky v kostýmech. Vyrobili je pracovníci zámku a mohou do nich obléct až sto lidí. Zájem o tyto prohlídky mají hlavně děti.

Více lidí zavítalo i na hrad Veveří. Někdejší sídlo moravských markrabat letos výstavou slaví 800 let od své první písemné zmínky. Děti láká na výtvarnou expozici Draci a drakobijci a je atraktivní i pro gurmány. Únorové Slavnosti moravského uzeného, i přes poměrně chladné počasí, navštívilo několik tisíc lidí.

Spokojena je i správa hradu Pernštejn, přestože má asi desetiprocentní pokles návštěvnosti. V sezoně byl několik týdnů uzavřen kvůli natáčení dvou filmů v německé produkci. „Jsme spokojeni, protože jsme na nájmech od filmařů vydělali více než na vstupném od turistů,“ řekl kastelán Zdeněk Škrabal. Filmů bylo v romantickém objektu uprostřed lesů u Nedvědice na Brněnsku natočeno už bezmála 50.

Méně úspěšná byla letošní sezona pro zámek v Bučovicích, který si ročně prohlédne asi 10 tisíc lidí. Zatím hrozí, že celková letošní návštěvnost bude o třetinu nižší než loňská. Důvodů je podle kastelánky Jany Buriánkové více. Jedním z nich je objížďka Bučovic a s tím spojené dopravní komplikace i četné stavební úpravy na zámku.

Správci památek doufají, že čísla ještě půjdou nahoru. Sezona totiž zcela neskončila. Připravují se oblíbené vánoční výstavy, které pravidelně vylepšují statistické údaje o návštěvnosti.